Smučamo na lastno odgovornost
Med prazniki bo na gorenjskih smučiščih več policistov. Opozarjajo, da divjanje in alkohol ne sodita na bele strmine. Globe znašajo od 200 evrov navzgor, najmanjša kazen je odvzem vozovnice.
Kranj – Samo prejšnji konec tedna so policisti obravnavali sedem nesreč smučarjev. »Število ne odstopa od povprečja glede na temperature in stanje prog ter veliko število smučarjev iz t. i. eksotičnih držav oziroma z malo smučarskega znanja,« pove policijski inšpektor Matej Brajnik s Policijske uprave Kranj. V minuli smučarski sezoni je bilo sicer na gorenjskih smučiščih kar 49 nesreč s hujšimi in 142 z lažjimi telesnimi poškodbami, ena oseba je izgubila življenje (ne neposredno na smučišču).
Inšpektor razloži, da so med najpogostejšimi razlogi za nesreče smučarjev podcenjevanje razmer na smučišču in precenjevanje znanja, sledi utrujenost oziroma slaba pripravljenost smučarjev, tudi gostota smučarjev. »Na smučiščih smo predvsem ob koncih tedna, praznikih in počitnicah, letos več poudarka namenjamo tudi hrvaškim počitnicam. Takrat nas bo na gorenjskih smučiščih spremljal tudi hrvaški kolega,« pove Brajnik.
Policisti opažajo, da je ob nadzornikih smučišča, ki skrbijo za red, velikokrat dovolj že zgolj prisotnost policista na smučeh, ki sicer ugotavlja, ali smučarji upoštevajo red na smučiščih: od objestne in prehitre vožnje, neprimernega prehitevanja in podobno. Med drugim slednji ugotavlja tudi alkoholiziranost smučarjev, saj velja na smučišču enaka toleranca kot v cestnem prometu, nadzor poteka tudi v gostinskih lokalih na območju smučišča.
Na vprašanje, ali mu je delo smučarja policista tudi v užitek, se Brajnik nasmehne: »Šele po opravljenem rednem delu gremo lahko na smučišče in verjemite, da gre za zelo naporno delo. Ves čas na terenu, vseskozi osredotočen na smučišče in smučarje, vseskozi s kupom obveznosti. Noben spust ni izključno zaradi užitka.« Hkrati imajo smučarji policisti na voljo zgolj smučarske čelade in očala, uniforma ni funkcionalna, za smuči morajo (razen servisa) poskrbeti sami.
Pred dnevi sta se na smučišču v Kranjski Gori ponesrečila 40- in 41-letni delavec RTC žičnice Kranjska Gora. V nesreči se je huje ranil voznik, sovoznik pa utrpel lažje rane. Brajnik opozarja, da je vožnja z motornimi sanmi dovoljena le po cestah, v naravnem okolju pa ne: »Po smučišču se posamezniki ne smejo voziti zaradi povzročanja gospodarske škode, upravljavci pa lahko, ker jih uporabljajo kot delovne stroje.«