Medena hišica iz pravljice Janko in Metka
Pričara nam praznični december. Je preprosta, lepa, slastna in diši po praznikih.
Razveseljuje zlasti otroke, ki nam pri izdelavi lahko pomagajo. Je tudi primerno in poceni darilo, a vseeno dragocena, ker z njo nekomu podarjamo svoj prosti čas in vanjo vtkemo niti ljubezni do obdarovanca. Hišica zahteva kar nekaj časa. Ko je pečena, pustimo dele sušiti na toplem nekaj dni, da se osušijo in otrdijo. Nato dele zlepimo. To delamo postopoma dva dni, ker vsak del zahteva nekaj ur sušenja.
Sestavine
Potrebujemo 65 dag bele moke, pol zavitka pecilnega praška, pol zavitka začimb za medenjake ali namesto teh 1,5 čajne žličke mletega cimeta, 1 čajno žličko mletih nagljevih žbic, 1 čajno žličko kakava v prahu, četrt čajne žličke naribanega muškatnega oreška in mletega kardamoma, ščep soli, 6 dag margarine, 5 žlic medu, 35 dag sladkorja, 1 jajce, 1 rumenjak, 2 žlici limoninega soka in 1 limonin sladkor. Za sladkorni led za lepljenje delov in okrasitev potrebujemo 1 beljak, 25 dag sladkorja v prahu in žličko limoninega soka. Lepimo z žličko in pisalko ali vrečko za okraševanje tort. Dodatki: bomboni smarties, mandlji, koščki čokolade, piškotki ... Vsak si pač po svoji fantaziji hišico okrasi. Mandlje oluščimo tako, da jih prevremo, odcedimo, olupimo, razpolovimo in osušimo.
Za 6 delov iz papirja potrebujemo trši papir, lepilo za papir, barvice ali flomastre, lesene zatiče, nalomljene iz palčk za ražnjiče.
Priprava
Načrt hišice prefotokopiramo na velikost pekača. Iz tršega papirja izrežemo šablone za dele iz testa. Za smreke in druge dodatke v gozdu (npr. zajčke) uporabimo kar modelčke za piškote. Šest delov iz načrta, ki so iz papirja, prerišemo, pobarvamo, prilepimo na trši papir, izrežemo po obrisih in zadaj prilepimo lesen zatič, ki ga potem zataknemo v pečene dele – podlage iz testa. Črnemu mačku prilepimo za oči dve bleščici.
Moko, pecilni prašek, dišave in sol zmešamo na mizi. V mešanico naredimo jamico. V kozici segrejemo margarino in med. Nato vmešamo še sladkor, jajce, rumenjak, limonin sok in limonin sladkor. Iz vseh sestavin zamesimo gladko testo, ki naj počiva 1 uro. Pokrijemo ga s posodo, da se ne izsuši. Odrežemo papir za peko v velikosti pekača in ga položimo na mizo. Testo razvaljamo na papirju za peko pol cm debelo. Na testo položimo šablone tako, kot je razvidno iz načrta. Z ostrim nožkom izrežemo dele hiške in smreki. Nekatere dele izrežemo kar z modelčki za piškote. Odvečno testo in šablone odstranimo. Nato vse dele iz testa povlečemo s papirjem vred na pekač. Iz odvečnega testa, ki ga ostane skorja polovica, zvaljamo še več smrek ali pa gozdne živali, če imamo modelčke za piškote. Za vsako smreko potrebujemo eno celo smreko in eno na pol prerezano smreko ter podlago, vse iz testa. Tudi za gozdne živali potrebujemo podlago na katero jih bomo potem prilepili. Polovico že pečene smreke prilepimo na sprednjo in na zadnjo stran cele smreke po sredini. Pozor! Prerežemo lahko le takoj pečene, še vroče smreke. Pečemo v ogreti pečici pri 170 stopinjah Celzija 25 do 30 minut. Pečene dele še malo obrežemo ali obrusimo z nožem, da so robovi bolj ravni. Pečene dele lepimo po nekaj dneh, da se osušijo. Če se nam pa mudi, jih lahko osušimo na toplem in v pečici.
Lepljenje in okrasitev
Z dobro zmešanim sladkornim ledom, ki mora biti zelo gost, in pisalko za torte najprej narišemo opeko na obeh delih strehe. V led položimo bombone in druge sladke okraske. Okrasimo tudi smreke, tako da narišem veje ali naredim kupčke ledu, v katere potem nalepim mandlje – storže. Ko se to posuši (sušenje traja 3–5 ur) zlepimo najprej sprednji del – vrh hišice in en del strehe tako, da je sprednji del pomaknjen za kakšen cm navznoter pod streho, da ima hišica malo nadstreška. Dele podstavimo, npr. s kockami, da se deli ne odmaknejo stran. Ko se to posuši, zlepimo z ledom še drugi del strehe. Nazadnje ali še bolje drugi dan, ko je vse dobro osušeno, prilepimo še zadnjo stran hišice. Z ostankom ledu zlepimo hišico še po vrhu in znotraj ob stičiščih, da je bolj trdna. Po vrhu hišice položimo mandlje in po robovih narišemo vijugast okrasek. Kar ledu ne porabimo, ga shranimo zaprtega v hladilniku. Če pa se preveč izsuši, moramo narediti novega. Morda je najbolje, da najprej naredimo led iz polovice mase, drugi dan pa še iz polovice.
Smreke zlepimo tako, da najprej prilepimo eno polovičko na celo smreko, ko se posuši, pa še drugo polovico na drugo stran smreke. Ko pa sta oba dela posušena, vso smreko prilepimo še na podlago. Za oporo si jaz pomagam z rešetko iz štedilnika, ki jo položim na mizo, jo malo podložim, da je dvignjena. Pod rešetko dam cele smreke, namazane po sredini z ledom, in nato nanje polagam polovičke smrek ob opori na rešetko.
Medena hišica z okraski naj bo postavljena na pladnju, pogrnjenem z belim prtičkom, da je videz zasneženega gozda. Vse postavimo v topel in suh prostor. Hišica in medeni izdelki bodo užitni ves mesec, seveda če jih prej ne pojemo. Vmes se iz delov še bolj razvije praznični vonj. Če pa bi hišico slučajno postavili ven, na prosto, bi jo zaradi medu oblegale čebele ali pa se vanjo ugnezdile ose, kar se je že zgodilo, ko smo hišico postavili spomladi na balkon.