Ostali brez znatnega dela sredstev
Radovljiški PUM, edini delujoči gorenjski program za projektno učenje mlajših odraslih, po podpisu pogodbe z državo ostal brez zajetnega dela sredstev za delovanje.
Radovljica – Kljub zagotovilom, da bodo dobili obljubljena sredstva za delovanje izjemno uspešnega programa projektnega učenja za mlajše odrasle (PUM), bo Ministrstvo za delo programe financiralo šele od začetka prihodnjega leta. Osemnajst mladih, ki so iz različnih razlogov opustili šolanje, kljub temu že od septembra prihaja v prostore radovljiškega PUM-a, kjer z njimi delajo tri usposobljene mentorice.
V trinajstih letih uspešnega delovanja se je radovljiški PUM, edini gorenjski program za projektno učenje mlajših odraslih, ki so iz različnih razlogov opustili šolanje in deluje v okviru Ljudske univerze Radovljica, vsakih nekaj let srečeval s težavami pri zagotavljanju sredstev za svoje delovanje. Tudi v začetku letošnjega šolskega leta je bilo tako, tokrat zato, ker je program, ki se večinoma financira z evropskimi sredstvi, za dve leti od ministrstva za izobraževanje prevzelo ministrstvo za delo, družino in enake možnosti.
»Še sedaj ne moremo verjeti, kaj se je zgodilo. Od ministrstva smo namreč že spomladi dobili pisno zagotovilo o financiranju, pogojevali so ga le s podpisom pogodbe in obljubili, da bomo takrat dobili tudi sredstva za delovanje za nazaj,« stanje pojasnjuje direktorica Ljudske univerze Radovljica Mateja Rozman Amon.
Pogodbo z ministrstvom so sicer pred dobrim tednom vendarle podpisali, a so bili tako kot vsi ostali slovenski izvajalci programa postavljeni pred dejstvo: »Država bo program financirala le deset mesecev na leto, takšna so nova pravila. To pomeni, da se bomo za sredstva, s katerimi smo program financirali zadnje štiri mesece, morali znajti sami,« še pojasnjuje Rozman Amonova.
Pravi, da še ne ve, kako bodo organizirali delo. »Naših uporabnikov, ki so občutljiva populacija, nikakor ne moremo pustiti na cesti. Verjetno pa bodo programi zelo okleščeni, delali bomo manj ustvarjalno in skušali preživeti s tistim, kar imamo. Programa PUM namreč ne moreš postaviti in ustaviti z danes na jutri. Pogoj, da sploh lahko delujemo, so redno zaposleni in strokovno usposobljeni delavci. Ti torej dobivajo plačo tudi med šolskimi počitnicami in takrat tudi delajo – še dolgo v poletje se z uporabniki pripravljajo na popravne izpite, kasneje, avgusta, tudi na jesenske roke. Prav tako v tem času »iščemo« mlade, ki potrebujejo našo pomoč. Delamo z mladimi, ki so se zaradi različnih razlogov znašli v hudih življenjskih stiskah, iz katerih sami ne najdejo izhoda. Mi smo tisti, ki jih poiščemo in jim pomagamo naprej.«
Pomagajo zelo uspešno, ne le v slovenskem, temveč tudi v evropskem merilu. Na radovljiškem PUM-u imajo zaposlene visoko usposobljene mentorje, rezultati, ki jih dosegajo, pa so tako dobri, da se kot primeri dobre prakse dela z »osipniki« pogosto predstavljajo v tujini, prav tako pa v Slovenijo na izobraževanje prihajajo številni strokovnjaki od drugod.