Harsco je okolju prijazno podjetje
Okoljska organizacija Alpe Adria Green je na »zeleno listo« za leto 2013 uvrstila jeseniško podjetje Harsco Minerali in mu podelila naziv okolju in človeku prijazno podjetje.
Jesenice – Jeseniško podjetje za predelavo žlindre Harsco Minerali je prvo slovensko podjetje, ki se je uvrstilo na Zeleno listo za leto 2013 okoljske organizacije Alpe Adria Green (AAG). »To podjetje je dokazalo, da ima pozitiven odnos do okolja in tamkaj živečih prebivalcev. V AAG smo imeli pomisleke, da se bo pri predelavi žlindre prašilo in da bo to preko vetrov raznašalo po bližnjem naselju Javornik, vendar je podjetje dokazalo, da so bili naši pomisleki odveč. Železova žlindra namreč vsebuje črno in belo žlindro, slednja pa vsebuje trivalentni krom, ki je, če ga vdihavamo, rakotvoren. V podjetju so dokazali, da so ta problem rešili z neprestanim škropljenjem z vodo, ki se po uporabi vrača nazaj v proces. Pomisleke smo imeli tudi glede kvalitete stare žlindre, ki bi jo predelovali, zato smo se s podjetjem sporazumeli, da s pomočjo vrtalne naprave vzamemo vzorce žlindre. Analiza teh vzorcev je pokazala, da žlindra ne vsebuje nevarnih substanc,« je povedal Vojko Bernard iz AAG. Kot je dodal, je s takim odnosom podjetje dokazalo, da se tudi bremena preteklosti dajo predelati ekološko, brez bojazni, da bi škodovali zdravju prebivalcev, zaposlenih in okolju. Zato so podjetju podelili naziv okolju in človeku prijazno podjetje za leto 2013. Kot je še povedal Vojko Bernard, bodo odslej na »zeleni listi« objavljali imena podjetij, ustanov, občinskih in državnih organov, ki so doprinesli k pozitivnem odnosu do okolja.
Direktor podjetja Harsco Minerali Andrej Begelj je dejal, da so veseli, da so se kot prvo podjetje uvrstili na »zeleno listo« organizacije AAG. »Že sama dejavnost podjetja, to je predelava žlindre, ki je bila vrsto let velika nadloga Jesenic, je usmerjena v izboljšanje stanja v okolju. Pri samem postopku predelave žlindre pa si prizadevamo, da čim manj vplivamo na okolje, proces poteka v zaprtem tokokrogu,« je povedal Begelj. Kot je dodal, je bila okoljska organizacija AAG stranski udeleženec v postopku pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja, z njo pa že od samega začetka zgledno sodelujejo. Ob tem, da se žlindra zaradi sprotne predelave nič več ne kopiči v okolici Acronija, pa je podjetje Harsco Minerali tudi eden redkih novih zaposlovalcev v jeseniški občini.