Pomagali bi obnoviti kranjski dom
Občina Šenčur razmišlja o sofinanciranju prenove prizidka Doma upokojencev Kranj, v ta namen pa naj bi v proračunu za prihodnje leto zagotovili sto tisoč evrov.
Šenčur – Občina Šenčur bo morda s sto tisoč evri sofinancirala prenovo prizidka Doma upokojencev Kranj, če bodo v prihodnje v domu njene občane obravnavali enakovredno z občani Mestne občine Kranj, je občinskim svetnikom razložil šenčurski župan Miro Kozelj in poudaril, da bi na ta način do morebitne izgradnje doma starejših občanov v Šenčurju, ki je še ni na vidiku, zagotovili najcenejšo in najracionalnejšo rešitev varstva starejših občanov. Čeprav so bili nekateri občinski svetniki skeptični, da bo Šenčurjanom v resnici zagotovljena enakopravna obravnava, so se s potrditvijo osnutka občinskega proračuna za leto 2014 strinjali tudi s sofinanciranjem obnove kranjskega doma.
»Kljub zagotovilom, da bodo naši občani prednostno obravnavani, mislim, da kupujemo mačka v žaklju. Takšno rešitev zato odsvetujem. Dom upokojencev v Kranju naj ostane v lasti kranjske občine, mi pa potrebujemo svoj dom,« je razmišljala Mirjana Čemažar (SD). Skeptičen do ponujene rešitve je bil tudi Marjan Kristanc (SDS): »Mislim, da če bomo dali sto tisoč evrov v kranjski dom, naši varovanci ne bodo nič prej na vrsti kot ostali. V tem ne vidim smisla.«
Župan je pojasnil, da se v zadnjem obdobju varovanci zaradi finančnih težav izpisujejo iz domov, tudi na Gorenjskem nekaj domov ni polno zasedenih, še zlasti v Kranjski Gori in Bohinju. Poleg tega se pripravlja nov zakon, ki bo sorodnikom omogočil subvencijo za oskrbo starostnikov na domu, zato pričakuje, da bo ta možnost v polnosti izkoriščena. »Ne dajmo si mlinskega kamna okoli vratu. Vsi, ki se spoznajo na to problematiko, mi svetujejo, naj ne gremo v gradnjo svojega doma. Pripravlja se tudi gradnja doma v Cerkljah, tako bo tudi v naši bližini več prostih mest. Zagotavljam pa, da bomo obnovo kranjskega doma sofinancirali samo pod pogojem, če nam zatrdno zagotovijo, da bodo naši upokojenci imeli prednostno pravico pri vpisu, stvar pogajanj pa je tudi še znesek našega sofinanciranja, morda bo tudi nižji,« je povedal Kozelj in razložil, da za šenčurski dom, za katerega je zemljišče že predvideno, trenutno ni resnega investitorja.
Da bi šla občina sama v investicijo (pridobiti je sicer treba tudi še koncesijo), po županovem mnenju ni racionalno, saj bi se morali precej zadolžiti. »Zemljišče bo ostalo, zanj pa ne bo treba plačati dodatnega davka, ker se obdeluje v kmetijske namene. Če se razmere spremenijo in se potrebe po domu povečajo, pa bomo imeli zemljišče že na razpolago,« je še dejal.