Staro in novo
V Galeriji Loškega gradu po več kot štiridesetih letih znova razstavlja akademski slikar France Slana. Predstavlja se z izborom del iz svojega bogatega, skoraj sedem desetletij trajajočega ustvarjalnega opusa.
Svojo zadnjo veliko samostojno razstavo v Galeriji Loškega gradu je France Slana, ta čas zagotovo eden naših najbolj prepoznavnih slikarjev z izjemnim ustvarjalnim opusom, imel leta 1970, ko je na ogled postavil štiriinpetdeset oljnih slik, nastalih leto pred tem. Tokrat je razstavljenih del sicer nekaj manj, saj gre v prvi vrsti za izbor del iz petdesetletnega časovnega razpona, razstava pa je nekakšno soočenje njegovega zgodnjega slikarstva z deli, ki jih je ustvaril v zadnjih letih. V Loškem muzeju so razstavo pripravili v sodelovanju s kranjsko Galerijo Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost in v sklopu predstavitve obsežne slikarjeve monografije (ta je izšla letos pomladi) ter sočasnih razstav na gradovih, doslej ljubljanskem in v Slovenski Bistrici.
Kot je poudarila direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar, je ena osrednjih Slanovih slik razstave veduta loškega gradu iz leta 1957, iz obdobja, ko je veliko ustvarjal v Škofji Loki pa je še nekaj njegovih del. Med drugim so še posebej zanimivi »gostilniški« motivi iz Stare Loke, kot na primer na sliki iz leta 1979 starec otožnega pogleda, ki sam sedi za mizo pr Blažeškuc. Vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Marko Arnež je Franceta Slano v nagovoru označil za slikarja odhajajočega sveta, ki s svojimi deli beleži minljivost časa in poskuša v tem večnem minevanju in spreminjanju pritrditi podobe vsakdana na platna večnosti. »Na tem mestu je treba poudariti avtorjevo vitalnost. Eden značilnih Francetovih motivov – lik Don Kihota ob vhodu galerije simbolizira njegov boj za stare vrednote, ki v sodobnem svetu vse bolj izginjajo. A čeprav v tem svetu vse pogosteje ne vidi nobenega smisla, se mu zdi življenje prav zaradi tega vredno živeti,« je povedal Arnež.
Slana se je s svojimi deli prvič predstavil leta 1945 na razstavi slovenskih umetnikov partizanov v Jakopičevem paviljonu, prvo samostojno razstavo pa je imel pred šestdesetimi leti v Mali galeriji v Ljubljani. »Vesel sem povabila k razstavljanju v tej galeriji, saj je Škofja Loka z okolico eno najlepših in najbolj očarljivih mest pri nas,« je povedal slikar. Tokratno razstavo je odprl minister za kulturo Uroš Grilc s pohvalnimi besedami, da je Loški muzej eden tistih v Sloveniji, ki se poleg ohranjanja in predstavljanja kulturne dediščine nadvse skrbno posveča tudi predstavljanju najkvalitetnejših slovenskih likovnih ustvarjalcev. Razstava bo na ogled vse do konca januarja prihodnje leto.