Odstopil že drugi minister
Vlado je zapustil še minister za zdravje Tomaž Gantar. Iz pripora so izpustili Tomaža Lovšeta, ki je vplačal rekordno varščino, kaznjenec Urban Prelac pa si je prostost »odobril« kar sam.
Vlada že brez dveh ministrov
Po odstopu gospodarskega ministra Stanka Stepišnika (PS) je v ponedeljek »obupal« še minister za zdravje Tomaž Gantar (DeSUS), ki je kot razlog za svojo odločitev navedel nezmožnost izpeljati nujne spremembe zdravstvenega sistema, saj da ni rešitve, ki bi zadovoljila vse. V odstopni izjavi premierki Alenki Bratušek je zapisal, da ga glede na razmere v politiki in zdravstvu skrbi, kje se bodo naši državljani v bodoče zdravili, sam pa odgovornosti za vse to ne more prevzeti. Opozoril je, da v koaliciji niso uspeli opraviti nujne razprave na temo reševanja zdravstvenega sistema in tako ni uspel prepričati vpletenih, da laična pričakovanja in hotenja ne vodijo k pravi in dolgoročni rešitvi težav v zdravstvu. Po njegovi oceni obstaja veliko pogledov različnih »poznavalcev zdravstva«, ki v imenu javnega zdravja zavirajo kakršno koli učinkovito spremembo. Kot nepremostljivo oviro do učinkovitejšega zdravstvenega sistema vidi v nestimulativnem plačnem sistemu javnih uslužbencev. Poudaril je tudi, da, čeprav je zagovornik javnega zdravstva, si tudi koncesionarji »zaslužijo svoje mesto v slovenskem zdravstvu«. Opozoril je še na naraščanje stroškov zdravstva ob hkratnem nujnem varčevanju zaradi gospodarske krize, na škodljivo omejevanje števila zaposlenih v zdravstvu ter korupcijo v zdravstvu in težavo ministrstva za zdravje pri omejevanju močnega gradbenega lobija. V DeSUS-u so po Gantarjevem odstopu že pozvali k rekonstrukciji vlade, njegov prvak Karl Erjavec pa je v vlado »povabil« tudi predsednika SD Igorja Lukšiča, ker da je njegova sedanja pozicija zunaj vlade »salonska« in neodgovorna. V preostalih koalicijskih strankah potrebe po rekonstrukciji vlade ne vidijo.
Po plačilu rekordne varščine na prostosti
Nekdanjemu nosilcu franšize Diners za Slovenijo Tomažu Lovšetu, ki je plačal rekordno, milijon evrov visoko varščino, je ljubljansko sodišče odpravilo pripor, saj se je tožilstvo odpovedalo pritožbi. Tožilec Jože Kozina je ob tem povedal, da se mu je kot tožilcu prvič zgodilo, da je bila storjena škoda deloma odpravljena že v predkazenskem postopku oziroma v preiskavi, saj je Lovše sklenil sporazum z Dinersom International. »Po meni znanih podatkih tako visoke varščine ni še nihče ponudil, obseg varščine pa je zagotovilo, da obstaja majhen riziko, da bo Lovše nabrusil pete in pobegnil,« je pojasnil svojo določitev, da ne vloži pritožbe na izpustitev Lovšeta, ki je bil v priporu od 9. avgusta, ko je policija opravila več hišnih preiskav zaradi suma oškodovanja Dinersa v višini najmanj devetih milijonov evrov.
Pobegli kaznjenec
Policija pa je ta teden pospešeno iskala kaznjenca, ki je v torek pobegnil z glavne obravnave na ljubljanskem okrajnem sodišču. Potem ko sta mu po naročilu sodnice pravosodna policista snela lisice, je Urban Prelac, ki sicer na Dobu prestaja zaporno kazen zaradi velike tatvine, hitro pobegnil iz sodne dvorane in vanjo zaklenil vse prisotne, izmuznil pa se je tudi mimo varnostnikov na vhodu sodišča. Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij še preverjajo vse okoliščine pobega.
Strupeni plin v idrijskih šolah
V pritličnih prostorih osnovne šole v Črnem Vrhu nad Idrijo so izmerili velike koncentracije strupenega plina radona, ki enajstkrat presegajo dovoljeno zgornjo mejo. Na občini Idrija so zato sklenili, da 115 tamkajšnjih šolarjev do sanacije premestijo na druge šole, vendar se vodstvo šole s tem ne strinja, ker želi počakati na rezultate uradnih meritev radona v celotni stavbi, ki so že naročene. Dosedanje meritve so bile namreč neuradne, izvedli pa so jih med jesenskimi počitnicami, ko prostori niso bili zračeni. Pouk bodo tako začasno izvajali v zgornjem nadstropju šole. Močno povišana koncentracija radona je bila sicer letos izmerjena še v dveh vzgojno-izobraževalnih objektih v občini Idrija – v vrtcu in osnovni šoli. Idrijski župan Bojan Sever je že napovedal, da bo pri sanaciji šole v Črnem Vrhu verjetno treba izkopati vse tlake, v tla namestiti drenažne cevi za radon ter nanje položiti protiradonsko zaščitno folijo. Prepričan je, da bi lahko sanacijo ob hitri izbiri izvajalca izpeljali do začetka novega šolskega leta.
Že dolgo so opozarjali na nepravilnosti
Na nedavno razkritje zlorab oziroma kupovanje vozniških izpitov v avtošolah so se ta teden oglasili še predstavniki Združenja šol vožnje Slovenije in pojasnili, da pristojna ministrstva že leta opozarjajo na nepravilnosti. Avtošole smo bile edina dejavnost v Sloveniji, ki je zahtevala nadzor nad samim seboj, je dejal predsednik združenja med letoma 1999 in 2012 Brane Lotrič. Kranjčan je povedal, da so v zadnjih letih opažali številne nepravilnosti in kršitve, težavo vidijo že pri slabi usposobljenosti nekaterih učiteljev vožnje, inštruktorjev varne vožnje in članov izpitnih komisij. Zakonodaja s področja prometne varnosti po njegovem mnenju ni slaba, problematično se mu zdi, da nimamo nobenega ovrednotenja rezultatov zakonodaje.