Nova ocena: 142 tisoč »kubikov«
Na širšem gorenjskem območju so nekaj dni po vetrolomu ocenjevali količino poškodovanega drevja na 110 tisoč kubičnih metrov, po novejši in že bolj realni oceni je številka višja: 142 tisoč »kubikov«.
Letos je v Sloveniji pri delu v gozdu umrlo enajst ljudi, šestindvajset pa se jih je huje poškodovalo.
Kranj, Bled – Veter, ki je močno vlekel 11. novembra, je v Sloveniji izruval, polomil ali kako drugače poškodoval najmanj 250 tisoč kubičnih metrov drevja, od tega 102.500 »kubikov« na kranjskem gozdno gospodarskem območju, okrog 30.000 »kubikov« na blejskem ter približno toliko na ljubljanskem območju, kjer je največ škode (10.000 kubičnih metrov) v občini Kamnik. Na kranjskem območju je v krajevni enoti Preddvor 50.000 kubičnih metrov poškodovanega drevja, v enoti Poljane 25.000, v enoti Tržič 15.000, v Železnikih 6500 in v krajevni enoti Kranj 6000 kubičnih metrov. V zavodu za gozdove škodo v Sloveniji ocenjujejo na pet milijonov evrov, od tega naj bi je bilo na kranjskem območju za dva milijona evrov. Znesek vključuje razvrednotenje lesa, večje stroške poseka in spravila ter stroške del pri obnovi gozda.
Ker revirni gozdarji zaradi obsežnosti dela, razpršenosti poškodovanega drevja po velikem območju ter tudi zaradi kadrovskih in finančnih težav ne bodo mogli pravočasno pregledati vseh gozdov, so v zavodu za gozdove pozvali lastnike, da jih sami pregledajo. S spravilom »podrtije« lahko začnejo takoj, še pred izdajo odločbe zavoda, morajo pa o začetku del obvestiti svojega revirnega gozdarja. Kar zadeva prevoznice za prevoz lesa, jih bodo ponekod izdajali tudi na podlagi ocene količine poškodovanega drevja.
V zavodu bodo za najbolj poškodovana območja izdali generalne odločbe za posek, drugod pa individualne. »Ker med poškodovanim drevjem prevladujejo iglavci, ki predstavljajo nevarnost za pretirano razmnožitev lubadarja, jih bo treba posekati in pospraviti najkasneje do konca marca, v višje ležečih predelih pa do konca aprila. V individualnih odločbah bomo določili rok glede na posebnosti poškodovanih gozdov,« je povedal Janez Logar, vodja kranjske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije, in dodal, da bodo v enoti do konca leta pripravili sanacijski načrt, ki bo tudi osnova za morebitno državno sofinanciranje višjih stroškov del v poškodovanih gozdovih.
Ker je posek poškodovanih dreves zelo nevarno opravilo, v zavodu lastnikom gozdov priporočajo, da se za spravilo sami odločijo le, če so za to primerno usposobljeni in opremljeni. Spisek strokovno usposobljenih izvajalcev bodo objavili na svoji spletni strani.