Odstopil minister Stepišnik
Opozicija v državnem zboru ni uspela z interpelacijo zoper finančnega ministra Uroša Čuferja, vlada pa je vseeno ostala brez enega ministra – odstopil je namreč gospodarski minister Stanko Stepišnik.
Interpelacija ni uspela
Čeprav so koalicijske stranke v zadnjem tednu dvakrat strnile vrste, ko so pred tednom dni s potrditvijo proračuna za leto 2014 izglasovale zaupnico vladi, po petnajsturni razpravi pa v noči na četrtek še zavrnile interpelacijo zoper finančnega ministra Uroša Čuferja, je vlada vseeno ostala brez enega ministra. V sredo zvečer je namreč s položaja ministra za gospodarstvo in tehnologijo odstopil Stanko Stepišnik in napovedal, da se bo vrnil med državne poslance iz vrst Pozitivne Slovenije. Odstop je bil po tihem že pričakovan, potem ko so se v zadnjih dneh na Stepišnika vsuli očitki zaradi sodelovanja Emo Orodjarne, katere solastnik je, na razpisih za pridobitev državnih subvencij. Stepišnik in predsednica vlade Alenka Bratušek sta sicer ob seznanitvi javnosti z odstopom poudarila, da pri dodeljevanju subvencij Emo Orodjarni ni bilo nič nezakonitega. Stepišnik je ob tem zatrdil, da subvencij, ki jih je prejela Emo Orodjarna, niso porabili nenamensko, podjetje tudi »ni nikoli ravnalo nezakonito, nemoralno ali nehigienično«. Kot se za politika »spodobi«, je Stepišnik še prepričan, da so imeli zadnji očitki in medijski pritisk skritega naročnika, o imenih pa zopet nič. Bolj zadovoljen od Stepišnika je bil seveda včeraj minister za finance Uroš Čufer, saj opozicija ni uspela z zahtevo po njegovi razrešitvi. Interpelacijo je sicer vložila poslanska skupina SDS zaradi likvidacije Probanke in Factor banke ter razrešitve Andreja Širclja z mesta neizvršnega direktorja v t. i. slabi banki. V največji opozicijski stranki se namreč ne strinjajo, da se bo z dobro milijardo evrov državnega jamstva zagotovilo denar za izplačilo tudi tistih depozitov, ki presegajo zakonsko določenih 100 tisoč evrov, in Čuferju ne verjamejo, da bodo javnofinančne posledice ob nadzorovani likvidaciji bank nižje, kot če bi šli obe v stečaj. Šircljevo razrešitev pa v SDS razumejo kot nadaljevanje kadrovske čistke. Opozicija Čuferju očita tudi, da je v dobrega pol leta od nastopa mandata javni dolg po izredno visokih obrestnih merah povečal za več kot štiri milijarde evrov na preko 23 milijard evrov. Čufer je očitke iz interpelacije v celoti zavrnil kot neutemeljene in dejal, da je odločitev glede Probanke in Factor banke vlada sprejela tudi na predlog Banke Slovenije, v primeru njunih stečajev pa da bi imela država še večje stroške. Glede razrešitve poslanca SDS Andreja Širclja s položaja neizvršenega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank pa je dejal, da je vlada tako ukrepala na podlagi mnenja službe vlade za zakonodajo ter Komisije za preprečevanje korupcije, in dodal, da je imel Šircelj pred tem dovolj časa, da se odloči za eno od obeh funkcij.
Kdo bo vodil olimpijsko delegacijo?
Kadrovske težave pa imajo tudi v Smučarski zvezi Slovenije in Olimpijskem komiteju Slovenije. V prvi po (ne)odstopu Primoža Ulage z mesta predsednika iščejo novo vodstvo, do skupščine 16. januarja pa so za v. d. predsednika zveze imenovali Enza Smrekarja, čeprav je Ulaga, ki je po ponujenem odstopu na razvpiti seji izvršilnega odbora SZS le-tega kmalu preklical, prepričan, da je še vedno zakoniti zastopnik zveze. Olimpijski komite pa poltretji mesec pred zimskimi olimpijskimi igrami še vedno ni izbral vodje slovenske olimpijske odprave v ruskem Sočiju. Prej predvideni Primož Ulaga menda ni več primeren, zato se med glavnimi kandidati sedaj pojavljata Kranjčan Matjaž Rakovec, predsednik Hokejske zveze Slovenije, ter nekdanja smučarska tekačica in olimpijka Petra Majdič.
Policisti bodo testirali gume
Slovenski policisti bodo do konca novembra na poligonu stestirali pnevmatike, ki jih uporabljajo na službenih vozilih. Policijski sindikat Slovenije je namreč ta teden na ministrstvo za notranje zadeve in generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja naslovil zahtevo za pojasnila z zvezi z neprimernimi pnevmatikami na policijskih vozilih. V sindikatu navajajo, da vlada prek notranjega ministrstva zaradi varčevalnih ukrepov namensko znižuje stopnjo varnosti policistov pri delu, posledično pa tudi državljanov. Veniger je zato že pozval k testiranju pnevmatik na poligonu, rezultate pa pričakuje do konca meseca. V sindikatu opozarjajo, da so gume, ki jih po njegovih podatkih uporabljajo policijska vozila, na testih AMZS leta 2009 in 2010 dobile oceno »ni priporočljivo«. Generalni direktor policije Stanislav Veniger se je odzval s pojasnilom, da za nabavo pnevmatik na policiji skrbi urad za logistiko na ministrstvu, ki je s postopkom javnega naročila nabavil 5110 zimskih pnevmatik z boljšim izkoristkom goriva in boljšim oprijemom na mokri podlagi v skupnem znesku nekaj več kot 357.500 evrov. Na seznamu vseh nabavljenih pnevmatik je več kot petdeset vrst gum, osemdeset odstotkov merila za izbor pnevmatik je predstavljala energijska učinkovitost pnevmatike oz. boljši izkoristek goriv in boljši oprijem na mokri podlagi, preostala kriterija pa sta bila cena in popust.