Zgodbe muzejskih predmetov: Bala

Zgodnje poletje je prijetno, zato v tem času radi poročamo. Nekdaj pa so se poleti poročali, če je bilo nujno, torej če je bil na poti otrok. Čas za poroke je bil nekdaj idealen pozimi, med novim letom in pustom, ko ni bilo dela na polju.

Pozimi je bilo tudi dovolj časa za šivanje in vezenje bale, to je vsega potrebnega, kar so premožni starši podarili dekletu ob selitvi k ženinu na novi dom. Revnejši se s tem niso dolgo ubadali, kakšen kos platna ali nekaj drobnarij so zlahka nesli v culi. Bogati so balo vozili v eni ali več živobarvno poslikanih skrinjah.

V muzeju hranimo prtič z letnico 1841. O njem imamo v inventarni knjigi zapisano družinsko izročilo, da ga je dobilo za balo dekle, ki se je leta 1841 možilo na Primskovo pri Kranju. Prtič je pravzaprav zelo velik, ker je namenjen za pokrivanje jerbasa, v katerem so nesli velikonočne jedi k blagoslovu. Na tankem bombažnem platnu je v sredini izvezen večji Jezusov monogram IHS in pod njim manjši Marijin monogram, ob njem pa letnica 1841. Vzorec je izjemno bogat: monograma obdaja venec rož, v enakem vzorcu je vezena bordura, vmes pa so v vsakem vogalu manjši venček in vejice s cvetovi. Obdaja ga prosojna čipka, bogato nabrana na vseh štirih vogalih.

Prt je še enkrat doživel poroko, kajti priletna mama ga je podarila svoji najmlajši hčerki, rojeni leta 1865, za balo, ko se je konec 19. stol. poročala v Šenčur. Njena hčerka, torej vnukinja neveste iz leta 1841, ga je leta 1987 prodala Gorenjskemu muzeju.

Kako so se ti prti lahko ohranili tako dolgo? Uporabljali so jih le enkrat na leto, saj so bili posvečeni le za velikonočni blagoslov. Ponekod so jih zaradi svetih monogramov uporabljali tudi, ko je prišel duhovnik k umirajočemu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 19. april 2021 / 07:42

Porast mišje mrzlice

Ljubljana – Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je pred dnevi opozorila na porast virusa mišje mrzlice, še posebej v tem času, ko so se začela dela na vrtu...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 30. april 2014 / 18:13

Indonezijski Pendopo

Tradicionalni indonezijski nadstrešek, ki ga lahko sedaj občudujete tudi pri nas. S podelitvijo priznanj najboljšim pa se je pred nekaj dnevi na Bledu zaključil šesti izbor za naj velnes 2013/14.

Humor / sreda, 30. april 2014 / 15:42

Zoki spet najboljši sosed

Zadnja dogajanja v Pozitivni Sloveniji imajo samo en in edini namen – da Zoran Jankovič spet postane to, kar si najbolj želi, vaš najboljši sosed.

Humor / sreda, 30. april 2014 / 14:00

Od zadaj

Poslanka državnega zbora Alenka Bikar je po dveh letih in pol mandata kot političarka prvič nekaj povedala sodržavljanom. Da ostaja v Pozitivni Sloveniji skupaj z Zokijem.

Razvedrilo / sreda, 30. april 2014 / 16:00

Cigani na obisku

Alenka Šubic iz Sv. Duha pri Škofji Loki svojega petdesetega rojstnega dne še dolgo ne bo pozabila. Presenečenja so se vrstila eno za drugim, izvirnost idej njenih prijateljev pa kot da je brezmejna....

Zanimivosti / sreda, 30. april 2014 / 16:00

Dežne kapljice

Bližnje posnetke dežnih kapljic vedno spremljamo z velikim navdušenjem, še posebej na cvetih in listih rastlin. Fotograf Luka Rener nam je poslal lep primer fotografije dežnih kapljic, ki...