Pri varčevanju nič več prvi
Kranj – Slovenija je bila pred sedmimi leti po bruto stopnji varčevanja gospodinjstev, to je po deležu varčevanja v razpoložljivem dohodku, na prvem mestu v Evropski uniji s 16,8-odstotno stopnjo, povprečje sedemindvajsetih držav, članic unije (EU-27), je bilo takrat 11 odstotkov, povprečje evrskega območja pa 13,7 odstotka. Lani Slovenija z 11,9-odstotno bruto stopnjo varčevanja ni bila več med prvimi v Evropi, ampak se je uvrstila na sedmo mesto, pred njo so bile Nemčija, Belgija, Francija, Švedska, Norveška in Avstrija. Povprečje EU-27 je bilo 10,9 odstotka, povprečje evrskega območja pa 12,6 odstotka.
Zanimiva je tudi primerjava po deležu posojanja v razpoložljivem dohodku gospodinjstev. Zadnji podatki (za leto 2011) kažejo, da je Slovenija po tem kriteriju na visokem četrtem mestu, več od nje posojajo le gospodinjstva v Švici, Nemčiji in na Švedskem. V Sloveniji je ta delež znašal 6,7 odstotka, v evrskem območju 4,1 odstotka in v EU-27 2,9 odstotka. V devetih državah so gospodinjstva trošila več, kot so imela dohodka, med temi so si največ denarja izposodila gospodinjstva v Grčiji, Romuniji in na Madžarskem.
Kar zadeva oblike varčevanja, se gospodinjstva v Sloveniji večinoma še vedno odločajo za tradicionalno varčevanje v bankah, saj so imela ob koncu lanskega leta 41 odstotkov denarja v obliki vlog pri bankah in 10,8 odstotka v gotovini. Delež v delnicah in v drugih vrednostnih papirjih je znašal 28 odstotkov in je bil bistveno nižji kot pred krizo v letu 2007, ko je dosegel 38 odstotkov.