Dan slovenske hrane
V petek bosta po Sloveniji potekala Dan slovenske hrane in Tradicionalni slovenski zajtrk.
Raziskave kažejo, da med tednom ne zajtrkuje približno tretjina mladostnikov.
Kranj – Vlada je lani tretji petek v novembru razglasila za Dan slovenske hrane. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje bo letos ob tem dnevu javnosti predstavilo pomen hrane iz bližine oz. lokalno pridelane hrane in izpostavilo problematiko velikih količin zavržene hrane. »Lokalno pridelana hrana ima veliko prednosti pred uvoženo, poleg tega pa z nakupom domače hrane podpiramo domače pridelovalce in predelovalce,« poudarjajo na ministrstvu in navajajo podatek, da je Slovenija lani uvozila kar za 1,8 milijarde evrov hrane in surovin hrane, s čimer je negativno vplivala tudi na domače gospodarstvo, zaposlenost, proračunske prihodke, okolje ...
Tradicionalni slovenski zajtrk bo v petek potekal po vseh vrtcih in osnovnih šolah v Sloveniji, otroci bodo zajtrkovali domačo hrano – kruh, mleko, maslo, med in jabolka. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje želi skupaj s partnerji tako otrokom približati lokalno pridelano hrano in zdrav način prehranjevanja in življenja, javne zavode pa spodbuditi k nakupom hrane v domačem okolju.
Čebelarska zveza Slovenije, ki je bila pobudnica Tradicionalnega slovenskega zajtrka in Dneva slovenske hrane, bo v petek že sedmo leto zapored izvedla akcijo En dan za zajtrk med v šolah in vrtcih. V vrtcih in šolah bodo otroci za zajtrk prejeli (tudi) med, najmlajši bodo dobili zgibanko Čebelica, moja prijateljica, preko računalniške spletne animacije bodo lahko spoznali čebeljo družino in glavno vlogo čebel v naravi, marsikje se bodo otrokom pridružili tudi čebelarji.
Kmetijsko gozdarska zbornica preko kmetijskih svetovalcev vzpostavlja mrežo, ki na lokalni ravni omogoča širjenje povezav med kmeti kot ponudniki ter vrtci in šolami kot kupci hrane. Vsem vrtcem in šolam je poslala sezname dobaviteljev hrane za lanski in predlanski Tradicionalni slovenski zajtrk, enostavno povezavo z njimi pa jim omogoča tudi uporaba spletnega portala Kupujmo domače. Za letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk je še posebej povabila k sodelovanju kmetije, ki lahko otrokom ponudijo kruh, pečen v krušni peči.