Ženska odide, vino ostane
Dan sv. Martina praznujemo predvsem kot praznik vina, ko 'sv. Martin spremeni mošt v vin'. In kot veleva tradicija, je treba vino poskusiti ob dobri hrani in v veseli družbi. Bolj moderen pregovor navihanega vipavskega vinarja Mihe Batiča pa gre nekako takole: ženska odide, vino pa ostane.
Na Gorenjskem so martinovanja organizirali za širše družbe, s krstom vina in domačo hrano, pa tudi taka, kjer smo na jedilniku našli posebne jedi, vina pa so bila posebej izbrana za to priložnost. Tako so v Restavraciji 1906 hotela Triglav Bled pod vodstvom kuharja Andreja Rovana tokrat pripravili obarvan jedilnik z modernim priokusom ob spremljavi vin Batič. Lanski rose, rebula 2011, znameniti Angel belo, ravno tako letnik 2011, ki je bil najbolj priljubljen med prisotnimi. Kot presenečenje so gostje lahko poskusili še letnik 97', nadaljevali z Rosso 1999 in zaključili s sladkim Valentinom 2009. Med jedmi pa so okušali terino iz gosjih jeter, juho iz topinamburja, telečji priželjc je imel deljeno 'občinstvo', hrbet srne pa so tokrat odeli v ovoj iz račjih jeter s črnimi orehi. Močna martinova večerja, ki se je zaključila z dalmatinsko glasbo in ob vinskem druženju v kletnih vinskih prostorih Restavracije v zgodnjih jutranjih urah naslednjega dne.
»Grozdje je zrelo, obrano in pripravljeno, da postane vino,« pa so rekli Ozarčani in v Domu krajanov na Primskovem v Kranju organizirali martinovanje z martinovo pojedino, krstom vina in plesom ob glasbi ansambla Fantje z vasi. Čeprav člani Akademske folklorne skupine Ozara ne prihajajo iz vinorodne pokrajine, jih to ne ovira, da ne bi že več let zapored pripravljali martinovanja tudi na Gorenjskem.
In če ostanemo pri vinu: tradicionalna Vinska pot v rovih pod starim Kranjem bo potekala konec tedna, bo pa Kranj gostil še en zanimiv dogodek: med 13. in 16. novembrom bo namreč na Slovenskem trgu ItalijaFest, degustacijski in prodajni festival, kjer se bodo predstavili manjši proizvajalci petih italijanskih regij s specialitetami, kot so tartufi, siri, sladke dobrote ... Zanimiva vest pa prihaja iz dolenjske Dežele kozolcev, ki je letos prvič gostila mednarodni festival Marmelada 2013. Na ocenjevanju marmelad sta sodelovali tudi Majda Možina iz Poljan nad Škofjo Loko s slivovima marmeladama in je za obe prejela bronasti priznanji, Vesna Cesar iz Bohinjske Bistrice pa je sodelovala s Cesarjevo marmelado.