Koktajl čustev v njegovi poeziji
»So pesmi določenega trenutka in so moški pogledi na ljubezen,« je na nedavni predstavitvi svoje prve pesniške zbirke z naslovom Muzam mojim – mojega življenja soli povedal Damijan Perne.
Ljubljana – Kranjčan Damijan Perne je odigral že več vlog. Bil je župan, radijski voditelj, pravljičar, stand-up komik, filmska zvezda, je zdravnik psihiater in je tudi gledališki igralec. Pred kratkim smo ga lahko spoznali še kot pesnika, pri Mohorjevi založbi je izdal pesniško zbirko Muzam mojim – mojega življenja soli. »V njej so zbrane pesmi, ki so nastajale od mojih študentskih let naprej. Nisem jih mislil objaviti. V že skorajda odsluženem, zaprašenem računalniku sem jih našel po letih in jih dal na pokušino dobri prijateljici, ki mi je rekla, to moraš objaviti. Dobil sem še nekaj dobrih kritik. Navsezadnje že skoraj celo življenje živimi med samimi ženskami in sem se zgodaj navadil tega stila življenja (smeh) ter kakšne muze vmes. Tudi danes sem obkrožen z ženskami, imam ženo in hčerki,« je Damijan Perne dejal na prvi javni predstavitvi pesniške zbirke v Ruskem centru znanosti in kulture v Ljubljani. Prostora za vse obiskovalce, ki so se želeli naužiti njegove poezije, je bilo skorajda premalo.
Pesniška zbirka Muzam mojim – mojega življenja soli je pravzaprav preplet štirih ustvarjalcev, ene dame in treh »dedcev«, kot se je izrazil Rok Istenič, ki je krmaril prijeten dogodek skozi večer. »Vsem pa je skupna Damijanova pesem,« je dodal. Vse do razstave, ki so jo postavili ob predstavitvi zbirke, je bila v koktajl čustev Damijana Perneta vpeta Lena Šajn, oblikovalka in slikarka, ki je razstavila slike, skulpture in vitraže, ki so se rojevali ob branju pesmi. Čustva hrepenenja, žalosti, strasti in bolečine je prelila v material, v katerem ustvarja zadnja leta – v steklo. Slikar Nejč Slapar je knjigo likovno opremil, glasbenik Primož Grašič pa je v pesmih videl note in pesmi uglasbil. »S Primožem, s katerim sva prijatelja iz otroštva, upava na izid ploščka, morda bo nekaj pesmi izšlo tudi v obliki šansona,« je še dejal Damijan Perne, ki je nekaj pesmi (naslovno Muzam mojim – mojega življenja soli, Dotik nebes, Simba, Vseved ...), vmes tudi kakšno zabavljivo na račun ljubezni, interpretiral na predstavitvi: »Prav zato vam, muze moje, mojega življenja sol, s čašo polno od strasti nazdravljam. Kot vedno znova se od vas poslavljam, ostaja mi spomin na vas in sladka srčna bol ...«