Azbestne odpadke sprejemajo iz drugih občin
Na odlagališču v Kovorju ne sprejemajo več le azbestnih odpadkov iz tržiške občine, ampak tudi od drugod. Povečane količine pa nekatere krajane vznemirjajo ...
Kovor – V Kovorju sprejemajo in odlagajo azbestno-betonske odpadke že vsa leta obratovanja odlagališča, letos pa so jih začeli tja dovažati tudi iz drugih občin. »V preteklosti smo sprejemali le azbestne odpadke iz tržiške občine, konec lanskega leta pa smo dobili okoljevarstveno dovoljenje, po katerem moramo letno odložiti 1500 ton tovrstnih odpadkov, zato smo jih začeli sprejemati tudi od drugod,« je pojasnil direktor Komunale Tržič Sebastijan Zupanc. Večinoma gre za odslužene salonitne plošče, azbestno-cementno kritino in cevi, ki jih jim dovažajo podjetja. Zupanc ocenjuje, da bodo letos odložili okoli 900 ton azbestnih odpadkov, kar je približno dvajsetkrat več kot v preteklosti, ko je količina znašala 40-50 ton letno.
Azbest velja za zdravju zelo škodljivo snov, zato je povečan dovoz tovrstnih odpadkov v Kovor vznemiril nekatere okoličane, ki so se v zvezi s tem obrnili na medije. Na komunali po besedah direktorja niso dobili nobene pritožbe zaradi tega: »Za nezadovoljstvo posameznikov smo izvedeli prek medijev.« A strah zaradi povečanih količin je, zagotavlja direktor, povsem odveč: »Odlaganje teh odpadkov še vedno poteka stoodstotno varno, ne predstavlja nobene grožnje za okolico in zdravje okoličanov. Pri odlaganju spoštujemo posebna varnostna navodila. Azbest je nevaren le ob vdihavanju pri prašenju, do tega pa pri nas ne prihaja. Ob dovozu morajo namreč biti ti odpadki nepredušno zaviti v posebno zaščitno folijo in zloženi na palete, ki jih odložimo na posebno odlagalno polje in zasujemo z zemljo.«
Tudi na Občini Tržič niso dobili pritožb zaradi odlaganja azbesta v Kovorju, pravi župan Borut Sajovic, ki meni, da »to razburja le peščico politično motiviranih nasprotnikov«. Prav tako ni bilo pritožb na Krajevno skupnost Kovor, je povedal podpredsednik Franc Smolej: »Posebnega odpora ni čutiti. Nobene pobude večjega števila krajanov ni bilo, o tej zadevi se ni širše razpravljalo, seveda pa gre nekaterim deponija že na splošno v nos. Sam sem drugi najbližji sosed deponije, a me azbestni odpadki ne motijo, verjamem, da jih odlagajo varno.« Kovorsko odlagališče bo sicer obratovalo do konca leta 2015.
V Sloveniji mora azbestno-betonske odpadke sprejemati vseh enajst odlagališč z okoljevarstvenim dovoljenjem. Na Gorenjskem je to še Mala Mežakla, kjer letno odložijo okoli 500 od dovoljenih 1000 ton tovrstnih odpadkov. Nasprotovanja občanov doslej niso zaznali, je povedala Tamara Hribar iz Jeko-ina.