Razstavišča so odprta
S podelitvijo priznanj v sredo zvečer je mednarodni festival likovnih umetnosti v Kranju tudi uradno za mesec dni odprl vrata številnih razstavišč. Med dobitniki priznanj je tudi fotoreporter Gorenjskega glasa Matic Zorman.
Kranj – S četrtkovim skupinskim ogledom razstavišč v kranjskem mestnem jedru se je končal uradni del letošnjega Mednarodnega festivala likovnih umetnosti Srečanja 2013 in v njegovem okviru še 9. bienale Alpe Jadran – dela na papirju. Odslej naprej si ljubitelji likovne umetnosti in vsi, ki boste njeni navdušenci prav te dni postali, lahko v mesecu dni na enaindvajsetih prizoriščih v Kranju in okolici ogledate dela sto desetih likovnih ustvarjalcev iz dvanajstih držav. Lahko bi rekli, da se v Kranju predstavlja cvetober slovenske aktualne likovne produkcije, ob njih pa tudi nekaj odličnih ustvarjalcev iz sosednjih držav, katere geografsko združujeta bodisi Jadran bodisi Alpe.
Letošnji pohod po kranjskih galerijah se je tako kot ob lanski premieri začel pred Malo galerijo Likovnega društva Kranj, pod streho katerega ob sodelovanju različnih javnih institucij in zasebnikov v Kranju ter krovne organizacije likovnikov Zveze društev slovenskih likovnih ustvarjalcev pravzaprav poteka celoten festival. Po poti kranjskih razstavišč je zbrane povedel srce in duša festivala, akademski slikar Klavdij Tutta. Z vsako novo ogledano galerijo se je že spočetka velika druščina vse bolj približevala trimestnemu številu udeležencev in s tem terminu ljudstvo. Transverzala je zbrane vodila skozi galerijo v Kranjski hiši, kjer so nas očarali gostje iz Italije s posebej za to razstavo pripravljenimi likovnimi deli, slednji pa med drugim gostujejo tudi v rezidenčnem centru v Layerjevi hiši. Sledila so razstavišča v galeriji Prešernove hiše, atelje zavoda V-oglje z izvrstno keramiko, Galerija Prešernovih nagrajencev z matricami in grafikami Lojzeta Spacala, Galerija Mestne hiše pa Galerija Stari Mayer, kjer se predstavlja cvet domačih likovnikov. V Teatru Cafe se z grafikami predstavlja Miha Perčič, v Galeriji Cafe Pungert pa se predstavljajo japonski avtorji. V kavarni Khislstein se predstavljata oblikovalki Tina Pavlin in Editta s svojo blagovno znamko ZeloLepo, navdušuje pa tudi najmlajše kranjsko razstavišče Layerjeva hiša v nadstropju, v kleti z legendarnimi fotografijami Cveta Zlateta, v stolpu Škrlovec z mednarodno sestavo avtorskih del, v spodnji dvorani z multimedijo. Pravo navdušenje je s svojimi svetlobnimi objekti, razstavljenimi med stolpom in vrtom Layerjeve hiše, požela Andreja Eržen.
Zadnje razstavišče v Galeriji dr. Ceneta Avguština na Zavodu za varstvo kulturne dediščine je letos v znamenju nagrajenca ZDSLU, slikarja in grafika Iva Mršnika. Komisija v sestavi umetnostni zgodovinarji Franc Obal (predsednik) Monika Ivančič Fajfar, ddr. Damir Globočnik, predsednik umetniškega sveta ZDSLU Lucijan Bratuš in Klavdij Tutta, predsednik umetniškega sveta Likovnega društva Kranj, pa je izbrala dobitnike priznanj za kvalitetna likovna obeh festivalov, tako bienala Alpe Adria kot Srečanj 2013.
Priznanja 9. bienala Alpe Jadran so tako prejeli Bojan Bensa (Slovenija), Masszi Ferenc (Madžarska), Miha Perčič (Slovenija) in Sanja Švrljuga (Hrvaška), priznanja festivala Srečanja 2013 pa so prejeli Mario Palli (Italija) in slovenski avtorji Beti Bricelj, Andreja Eržen, Peter Marolt in fotoreporter Gorenjskega glasa Matic Zorman.