Sodba najbrž danes
Glavna obravnava zoper osmerico obtoženih neupravičenega prometa s prepovedanimi drogami v zadevi Očistimo Slovenijo, ki na kranjskem okrožnem sodišču poteka že od marca, se bliža koncu.
Kranj – Okrožna državna tožilka Nadja Gasser in večina zagovornikov so na sojenju v mamilarskem delu zadeve Očistimo Slovenijo v sredo že predstavili svoje končne besede, z njimi so na kranjskem okrožnem sodišču nadaljevali še v petek, predvidoma danes, v ponedeljek, pa naj bi bila znana tudi sodba. Tožilka Nadja Gasser je v končni besedi poudarila, da je dokazni postopek potrdil obtožbo, da so 28-letni Senad Pavleković iz Šentvida pri Stični, 31-letni Darko Palević, 31-letni Bojan Rodić, 30-letni Milan Rikanović, 47-letni Rade Bubanja (vsi iz Kranja) in 32-letni Zoran Matović iz Tržiča v okviru organizirane hudodelske združbe kupovali, prodajali ali ponujali v odkup večje količine heroina, kokaina, konoplje in amfetaminov. Preprodajo droge je po njenem mnenju uspela dokazati tudi preostalima obtoženima: 29-letnemu Darku Radonjiću iz Kopra in 27-letnemu Ljubljančanu Jasminu Džafiću.
Dokazi tožilstva temeljijo na izpovedih že pravnomočno obsojenih (trinajst soobtoženih je krivdo priznalo na predobravnavnih narokih), prisluhih telefonskih pogovorov in poročilih tajnih policijskih delavcev, je poudarila tožilka. Obdolženi so sicer v zagovorih krivdo pogosto želeli naprtiti že obsojenim in domnevnemu vodji združbe Milošu Ščekiću, ki se skriva v Črni Gori. »Če bi Ščekić tudi sedel v tej dvorani, potem bi bili njihovi zagovori zagotovo drugačni,« je ocenila. Za Pavlekovića, ki je obtožen tudi nedovoljene proizvodnje in prometa orožja in mu tožilstvo pripisuje daleč največjo kriminalno dejavnost med obdolženimi, je tožilka predlagala dvanajst let zapora, za Rodića, Palevića, Matovića in Rikanovića od šest let do sedem let in dva meseca zapora, zavzela se je tudi za podaljšanje njihovega pripora zaradi ponovitvene nevarnosti. Uvedbo pripora je zaradi begosumnosti in ponovitvene nevarnosti predlagala še za Bubanjo, za katerega sicer zahteva dve leti in pol zapora. Radonjić bi po njenem moral za zapahi preživeti dvajset mesecev, Džafić pa dve leti. Za del obtoženih je predlagala še stranske denarne kazni in odvzem protipravno pridobljene premoženjske koristi, največ – kar 107 tisoč evrov – Senadu Pavlekoviću.
Zagovorniki, ki so doslej že uspeli podati končno besedo, so tako kot že večkrat med glavno obravnavo znova opozarjali na domnevno nezakonito pridobljene dokaze s strani policije in tožilstva, prav tako pa so prepričani, da tožilstvu ni uspelo dokazati delovanja v hudodelski združbi. Pavlekovićev zagovornik Roman Sevšek je med drugim opozoril, da vsako govorjenje o drogi še ne pomeni tudi storitve kaznivega dejanja: »Razpredanje osumljencev o drogi je hudo relevantno, problem pa je, če iz besed do dejanj ne pride.« Ob tem se odvetnik še nadeja, da bo predsednica senata Andrijana Ahačič razsodila profesionalno in se ne bo podvrgla razumevanju javnosti, da oprostilna sodba ali (pre)blaga sodba pomenita poraz pravosodja.