V vročini orgle odpovedale
Orgle v cerkvi sv. Martina na Bledu bo potrebno temeljito obnoviti, saj so poleti skoraj popolnoma odpovedale. Ta čas je uporabna približno tretjina glasbila.
Bled – O obnovi 103 leta starih orgel v cerkvi sv. Martina razmišljajo že več let, poleti pa se je izkazalo, da to ne more več ostati zgolj pri željah, ampak je postalo že nuja, je opozoril organist Jurij Dobravec. V poletni vročini, je pojasnil blejski župnik Janez Ferkolj, so namreč orgle povsem odpovedale. Kasneje so jih sicer za silo usposobili, tako da je tačas uporabna približno tretjina glasbila. Zato so že poslali ponudbe orglarjem, ki bi izvedli celovito obnovo, lotili pa so se tudi zbiranja sredstev. »Menim, da to ni le gospodarski projekt, ampak naložba, ki bi povezala ves kraj, saj so tudi orgle del njegove podobe,« je poudaril Ferkolj.
»Na tehnične pomanjkljivosti in dotrajanost sicer solidno zgrajenih blejskih orgel že desetletje opozarjajo številni obiskovalci, predvsem zborovodje, uglaševalci, strokovnjaki za orgle, priznani koncertni organisti in poznavalci orgelske glasbe,« je pojasnil Dobravec. Med njimi je posebej omenil člane Sielbermannovega društva iz Nemčije in predstavnike komisije za orgle ljubljanske nadškofije, med drugim pa jih je strokovno pregledal tudi dr. Martin Kares, predsednik združenja nemških orgelskih svetovalcev. Prav njihove pripombe, priporočila in nasveti, je dejal Dobravec, so bili osnova za pripravo projekta obnove. Orgle v župnijski cerkvi svetega Martina je sicer leta 1910 izdelal ljubljanski orglar Ivan Milavec, ki je tudi avtor orgel v ljubljanski stolnici, je pojasnil Ferkolj. Orgle so vgrajene v dve veliki omari, ki ju je v neogotskem slogu izdelal Janez Vurnik. »Imajo 32 zvočnih barv na dveh manualih in pedalu. Pnevmatska traktura daje glasbilu posebno vrednost pri izvajanju romantične glasbe,« je še pojasnil Jurij Dobravec in dodal, da so inštrumenti takšnega tipa in takšne kakovosti v Evropi izjemna redkost.