Odkrili kip pionirju hladilstva
V parku Medpodjetniškega izobraževalnega centra v Škofji Loki so ponovno odkrili doprsni kip Valentinu Zaletelu, pionirju hladilstva v Škofji Loki. Prvič so ga odkrili leta 1983 ob petdesetletnici hladilstva v Škofji Loki.
Škofja Loka – Valentin Zaletel (1909–1967) se je s hladilstvom srečal leta 1929 v takratni Schneiterjevi tovarni, kjer sta švicarski lastnik in tehnični vodja Ivan Okorn začela snovati prvi lastni hladilni kompresor in prvo hladilno napravo za izdelovanje in hlajenje sladoleda, je o nekdanjem sodelavcu povedal Ivan Hafner, »LTH-jevec od štipendista do penzionista«. Hafner je namreč skupaj Jankom Japljem pobudnik za prestavitev Zaletelovega spomenika s tovarniškega platoja LTH v park pri šolskem centru.
»Po nacionalizaciji Schneiterjeve tovarne so se leta 1947 kadri, orodja, livarski modeli in celotna tehnična dokumentacija preselili v Litostroj v Ljubljano. Tine Zaletel se je leta 1954 vrnil v Škofjo Loko, kjer je bila nekaj let prej ustanovljena tovarna Motor z zelo raznovrstnim proizvodnim programom. V njej so začeli razvijati in proizvajati hladilne kompresorje, toplotne izmenjevalce in hladilno opremo, sprva predvsem hladilne omare,« je ob ponovnem odkritju spomenika dejal Ivan Hafner. Leta 1960 se je podjetje Motor preoblikovalo v Loško tovarno hladilnikov (LTH) in v naslednjih desetletjih uspelo na domačem in tujih tržiščih. Valentin Zaletel je umrl v prometni nesreči v letu svoje upokojitve. Leta 1983 so mu ob petdesetletnici hladilstva v Škofji Loki posmrtno podelili spominsko plaketo, na tovarniškem platoju pa slovesno odkrili doprsni kip, delo loškega kiparja Toneta Logondra. Pred štirimi leti sta Hafner in Japelj ob pomoči Zaletelove hčerke Metke Hafner in snahe Alenke Zaletel začela z aktivnostmi za prenos in ponovno odkritje spomenika.
To se je zgodilo minuli teden v parku Medpodjetniškega izobraževalnega centra, kjer sta poleg Hafnerja spregovorila tudi škofjeloški župan Miha Ješe in direktor Šolskega centra Škofja Loka Martin Pivk. Kipu Valentina Zaletela se bo v parku za šolo, ki vzgaja nov rod loške tehnične inteligence, v prihodnje pridružil še kdo, ki je tako kot pionir hladilstva v preteklosti dajal pečat škofjeloškemu gospodarstvu, smo slišali ob odkritju spomenika. Letos je osemdesetletnica loškega hladilstva in čeprav je podjetje LTH žalostno ugasnilo, sedaj tradicijo nadaljujejo manjši podjetniki, del ga ohranja LTH Ulitki. Duh LTH-ja pa živi tudi s Komornim zborom LTH, ki se zbral in zapel ob tej priložnosti. Nastopil je tudi harmonikar Žan Jugovic iz Glasbene šole Škofja Loka.