Sončne zeli za deževne dni
Čeravno zunaj lije kot iz škafa, nam v duši sije sonce. Sploh če srkamo okusen, krepilen, pomirjevalen in oh in sploh sončev čaj, narejen iz rastlinic po podobi sonca – kamilice in šentjanževke. Le brž ga pripravimo sebi in svojim malim sončkom.
Danes je hladen deževen dan, nad katerim mnogi vihajo nos. Sama se ga v bistvu veselim in komaj čakam, da pripravim odličen čaj, ki bo ogrel moje bližnje, zlasti sinčka, ob prihodu iz vrtca. Izčrpan od igranja, pripravljen, da se sprosti, pripravljen, da je doma. Aromatična zelišča v čaju bodo umirila njegove misli in nežno spodbujala njegov imunski sistem, ki je spodbude še kako potreben.
Kamilica – zeli kraljica – otrok pomočnica
Zaradi soncu podobne oblike socvetja so germanska plemena kamilico (Matricaria recutita) častila kot sončno rastlino. Poleg čarobnih moči pa kamilica premore tudi silne zdravilne moči. No, o tem smo se v življenju že tolikokrat prepričali na lastni koži, da nam ne pride na misel, da bi podvomili v to najbolj vsestransko otroško in odraslo zelišče. Vonj kamiličnega čaja nas ponese v otroštvo in že sama aroma deluje spodbudno na našega duha, dušo in telo. Ta blagodejni čaj zaradi protivnetnega in pomirjevalnega učinka pijemo ali vdihavamo njegovo soparo. Ljubki belo-zlati cvetovi kamilic ne le pomirjajo in sproščajo, pač pa vsebujejo tudi velike količine vitaminov in mineralov, kot so kalcij, fosfor, magnezij, vitamine skupine B, flavonoide in še mnogo več. Kamilica spodbuja počitek in pomaga lajšati tesnobo in stres, pa tudi bolečine in draženje v trebuhu, napenjanje in prebavne motnje, tudi tiste, ki koreninijo v nervozi in stresu. Kamilica je lahko pravi božji dar za starše, ki imajo »kamilične otroke«, tako nekateri zdravilci rečejo otrokom, ki so pretirano jokavi, kričavi, temperamentni, eksplozivni, vedno nezadovoljni, jezni in nesrečni. Dobro denejo dojenčkom in otrokom, ki jih mučijo krči, kolike in vetrovi in ki so razdražljivi, nemirni in nespečni. Obnese se pri hudih bolečinah v ušesu in pri bolečem izraščanju zob, ki ga včasih spremlja driska. Ker deluje antibakterijsko, se kamilica v obdobju prehladov in gripe obnese za preprečevanje in blago lajšanje njihovih simptomov. Lahko jo uporabimo v čaju ali pa v kopeli.
Šentjanževka prižge luč v temi
V starogermanskih kresnih kulturah je ta cvetlica, ki nosi sonce v sebi, igrala zelo pomembno vlogo, saj je zaradi svoje oblike in barve veljala za »prinašalko svetlobe«. Šentjanževka (Hypericum perforatum) dandanes slovi kot najboljši antidepresiv iz narave. Dobro se obnese, ko se slabo počutimo, smo potrti, tesnobni, nervozni in napeti, ko nam skrbi ne dajo spati, ko se otroci začno srečevati s težavami v šoli … Dobro dene otrokom, ki jih pogosto mučijo strahovi in močijo posteljo, ter mladostnikom, ki imajo težave z zbranostjo ali s spanjem. Mlada dekleta naj bi v razvojni dobi pile dnevno dve skodelici čaja iz šentjanževke in to dalj časa, spodbuja namreč razvoj ženskih organov in pomaga odstraniti nerednosti pri menstruaciji. Je tudi zelo učinkovito zdravilo proti driski. Šentjanževka nam bo še najbolj prijala ob mrzlih zimskih dneh, ko nam pomanjkanje svetlobe povzroča depresivno počutje. In pitje toplega šentjanževkinega čaja nam lahko prinese sonce v dušo. Čaj ima antiseptični učinek in deluje tudi proti mnogim virusom, zato je primeren tudi kot zaščita proti zimskim virozam. Privoščimo si lahko tudi šentjanževo kopel.
Sončna mešanica
Najbolj sočen in sončen čaj kakopak dobimo, če v enakih delih zmešamo obe današnji sončni rastlinici, za boljši okus in moč pa jima lahko dodamo še sivko in oves. Ne pozabimo niti na žličko medu. Pred uživanjem šentjanževke se je modro posvetovati s farmacevtom! Naj vam sonce tudi v deževnih dneh obilno sveti!