Ob delo 120 Iskratelovih delavcev
Zaradi velikega upada prometa bo iz kranjskega Iskratela moralo do konca leta oditi 120 sodelavcev. Lani dobiček, letos dobiček, a se stanje na trgu poslabšuje.
Kranj – »Danes je uspeh, v tržnih razmerah, v katerih se posluje v telekomunikacijski panogi, preživeti in pripraviti poslovne načrte za optimizacijo in racionalizacijo poslovanja in nato za prihodnjo rast,« je edina izjava, ki nam jo je na temo reorganizacije v Iskratelu v treh dneh uspelo pridobiti od generalnega direktorja Željka Puljića.
Kaj pomeni reorganizacija v največjem slovenskem izdelovalcu telekomunikacijske opreme, tudi solastniku RCIKT Kranj, govori tudi to, da na vprašanja v kakršnikoli obliki ni (z)mogel odgovoriti nihče, saj so odpustili tudi predstavnico za odnose z javnostjo.
Spomnimo, da so od nastopa gospodarske krize v Iskratelu že odpuščali in tudi znižali plače. Puljić je za Delo povedal, da so nujne hitre spremembe, kot se hitro dogajajo spremembe v panogi. S poudarjanjem podjetniškega pristopa so organizirali dve enoti, v prvi so produkti in rešitve za telekomunikacijske operaterje, v drugi korporativna omrežja za poslovne uporabnike.
»V Kranju je danes sedemsto, v tujini 254 zaposlenih, do konca leta bomo število znižali za 120,« razloži Puljić in tudi, da so s tem dobili vitko organizacijo, ki se bo hitreje odzivala na zahteve trga. O vsem naj bi se z zaposlenimi pogovorili in dogovorili. Tudi o nižjih plača: za sedem odstotkov, vsem z individualnimi pogodbami od deset do 15 odstotkov. Lani je Iskratel ustvaril 2,2 milijona evrov dobička, a ne iz poslovanja. Enako naj bi bilo tudi letos, čeprav se bo promet znižal za približno sedem odstotkov. To so razlogi za prej omenjene spremembe, dodali jim bodo še ukrepe za rast. In se borili, pove Puljić, delali hitreje in z manj viri kot konkurenca. Če so na eni strani odpuščali, bodo v treh letih zaposlili do petdeset novih sodelavcev s posebnim znanjem.