Dokazi o davni preteklosti
V novozgrajenem prizidku Osnovne šole Mengeš so odprli zanimivo razstavo arheoloških najdb na območju šole.
Mengeš – Pred gradnjo vzhodnega prizidka Osnovne šole Mengeš so na območju gradbišča potekala arheološka izkopavanja, pri katerih so arheologi pod vodstvom Rafka Urankarja naleteli na plasti, v katerih so se ohranili ostanki stare naselbine, ki je nekoč stala na tem mestu. Najdbe, večinoma gre za grobo kuhinjsko keramiko, arheologi umeščajo v obdobje stoletja pred našim štetjem ali v prvo stoletje našega štetja. Z datacijo s pomočjo radioaktivnega ogljika pa so dokazali, da je na tem mestu stala vas že v petem stoletju pred našim štetjem.
Pomembnejše najdbe so od minulega petka razstavljene v dveh vitrinah v novozgrajenem prizidku šole, spremljajo pa jih opisne table in slikovno gradivo, ki podrobneje razlagajo izkopanine in nekdanje življenje na tem območju. Razstavo z naslovom Arheološki dokazi o davni preteklosti območja Osnovne šole Mengeš je v sodelovanju z mengeško osnovno šolo, pripravil Medobčinski muzej Kamnik. Kot je povedal ravnatelj šole Milan Burkeljca, bo razstava služila tudi kot zanimiv učni pripomoček učencem. Arheološke najdbe in starejšo poselitev prostora je predstavila kustosinja za arheologijo v medobčinskem muzeju Janja Železnikar, najdbe pod prizidkom pa Rafko Urankar.
Tako kot širše območje pod Gobavico je območje mengeške osnovne šole znano arheološko najdišče, saj so prve najdbe odkrivali že v času velikega požara leta 1834. Leta 1993 pa so denimo arheologi izkopali šest grobov, ki segajo v čast tretjega ali četrtega stoletja. Žal je bil večji del arhitekturnih ostankov naselja uničen v sedemdesetih letih, ko je potekala gradnja osnovne šole.