Posli v tujini nujni za preživetje
Marmor Hotavlje je imel lani za 7,4 milijona evrov prihodkov, letos pa bo samo z deli na hotelu Kempinski v beloruski prestolnici zaslužil 14 milijonov evrov.
Hotavlje – Marmor Hotavlje, ki ga je podjetje Riko kot generalni nosilec projekta Kempinski v beloruski prestolnici Minsk spomladi že vključilo v devet milijonov evrov vredno izvedbo kamnite fasade hotela, se bo lotilo še keramičarskih in kamnoseških del v standardnih hotelskih sobah. Gre za dodaten, pet milijonov evrov vreden posel, pogodbo zanj pa sta prvi mož hotaveljskega kamnoseškega podjetja Branko Selak in direktor Rika Janez Škrabec podpisala na ponedeljkovem odprtju strateškega foruma na Bledu. »Maja smo podpisali pogodbo za fasado, zdaj pa še za 162 kopalnic v istem hotelu. Za Marmor Hotavlje je to izjemno pomemben posel. Lani smo imeli realizacijo v višini 7,4 milijona evrov, letos pa smo samo za ta objekt podpisali dve pogodbi v vrednosti 14 milijonov. Glede na sesutje slovenskega gradbenega trga je naše preživetje povezano s posli v tujini,« je poudaril Selak.
Med večjimi posli hotaveljskega podjetja je izpostavil tudi hotel Ritz Carlton v Kazahstanu, kjer bodo v kratkem končali dela za nemškega naročnika, delajo pa tudi na nekaterih najzahtevnejših jahtah na svetu. »V letošnjem letu bomo po treh letih spet začeli poslovati pozitivno. Moram pa poudariti, da je Marmor Hotavlje zašel v težave predvsem zaradi tega, ker je v zadnjih letih odpisal 5,2 milijona evrov na objektih, večinoma v Sloveniji, zaradi propada gradbeništva, kjer je svojo vlogo odigrala tudi nespametna državna politika,« je še dejal Selak.
Poleg Marmorja Hotavlje je podjetje Riko v dela pri hotelu Kempinski vključilo tudi podjetji Klima Petek in Stilles, skupna vrednost pogodb, ki so jih prav tako podpisali v ponedeljek na Bledu, pa je več kot 10,6 milijona evrov. V Riku poudarjajo, da so bila omenjena podjetja izbrana med ostro evropsko konkurenco, odgovorne pa so prepričali s konkurenčno ponudbo, kvalitetno izdelavo konkretnih rešitev za sobe in tehničnih rešitev. Predaja hotela naročniku je sicer predvidena spomladi prihodnje leto.
Kompleks Kempinski, ki se bo razprostiral na 70 tisoč kvadratnih metrih, bo poleg hotela s petimi zvezdicami obsegal še poslovno-stanovanjski del. Trenutno je to največji gradbeni projekt slovenskega podjetja, vreden pa je več kot sto milijonov evrov. Škrabec ocenjuje, da bi projekt slovenskim podjetjem lahko prinesel za več kot 30 milijonov evrov poslov, s ponedeljkovim podpisom pogodb na Bledu pa so se približali 20 milijonom evrov.