Jubilej kranjskih skavtov
S tridnevnim taborom v Nemiljah pri Besnici so skavti iz Kranja proslavili petindvajset let delovanja.
Nemilje – »Ker je 25 let lepa, srebrna obletnica, smo se odločili, da tokrat naredimo večji tabor. To pomeni, da smo se zbrali skavti iz Kranja in širše okolice. Trenutno nas je nekaj več kot devetdeset. Pridružili so se nam tudi nekdanji skavti, nekdanji voditelji in celo ustanovitelja Robert Mezeg in Sabina Kern. Ta dva sta pred 26 leti začela z idejo skavtstva na našem koncu. Sprva so se dobivali neformalno, pred 25 leti pa so ustanoviti steg. Imenujemo se steg Kranj 1 oziroma Triglavski steg. Ime Triglavski steg smo prevzeli od predvojnih skavtov, ki so delovali v Kranju,« je ob jubileju povedala vodja lokalne enote stegovodkinja Nadja Vrhovnik in se zahvalila vsem, ki so pripomogli, da so lahko proslavili jubilej, ko so si zamislili. Zlasti sta to občini Kranj in Naklo, Iskraemeco pa tudi številni drugi ter družine nekdanjih in sedanjih članov.
»Delujemo na prostovoljni bazi in sami se moramo znajti, da lahko izvajamo svoje dejavnosti. Teh je kar veliko, saj se med letom vsak teden redno srečujemo, pripravljamo poletne tabore, hodimo po Sloveniji in tudi na mednarodne odprave, kjer se družimo s skavti po vsem svetu,« je povedala Nadja Vrhovnik.
»Že celo letošnje leto smo pripravljali program za praznovanje petindvajsete obletnice ustanovitve. Tako smo skušali odkriti, kdo vse je v našem stegu do sedaj pustil sledi. Naredili smo časovnico s stopali in nanjo napisali imena vseh članov, ki jih je bilo do sedaj okoli petsto. Vsem smo tudi poslali vabila za druženje na tem taboru. Maja so imeli naši najstarejši popotniki v dvorani v Naklem koncert na temo obletnice, sedaj pa smo se zbrali na taboru. Pridružili so se nam starejši člani in skupaj obujamo spomine, prav tako pa govorimo o sedanjosti in delamo načrte o tem, kaj si želimo v prihodnosti. O našem programu govori pesem, s katero so naši skavti zmagali na skavtskem festivalu. Imenuje se Impeesa, volk, ki nikoli ne spi – po našem ustanovitelju Robertu Baden-Powellu. V pesmi pojemo: zavrtimo svet, v našo igro, naš planet. Tako smo tudi mi ta tabor poimenovali: Zavrtimo svet za 25 let. Tukaj imamo zato vrtiljak, vrteči jambor, kolo sreče in vse smo nekako usmerili v to vrtenje. Seveda imamo tudi program, ki je običajen v taborih: večere ob ognju, kateheze, veliko igro, športne igre, delavnice in podobno. Imamo tudi slike, ki so jih poslali nekdanji člani, anekdote, ki so jih napisali,« je povedala ena od vodij praznovanja Jera Tratar.
Medtem se je v taboru marsikaj dogajalo, saj so pripravljali prizorišče za večerni ogenj, živahno je bilo ob vrtiljaku in v delavnicah. »Skavti večino časa preživljamo v naravi in stremimo k sodelovanju. Gojimo skavtski duh, starejši pa mlajše učimo prevzemanja odgovornosti in skavtskega načina življenja,« je poudarila Marija Ovsenik, vodja, ki je pri skavtih že 15 let.
V najmlajši skupini so skavti stari od osem do enajst let, starejši so od 11 do 16 let, najstarejši pa od 16 do 21 let. Starejši so voditelji. Je pa v Kranju tudi bratovščina odraslih skavtov, s katerimi mladi dobro sodelujejo in mladim z veseljem priskočijo tudi na pomoč. Tako so jim letos pomagali tudi pripraviti večje naprave v taboru, med drugim tudi vrtiljak, okrog katerega je bilo vse dni zelo živahno.