Janez Ciperle v cilju ultramaratonske dirke okoli Slovenije

Janezovo kolesarjenje okrog Slovenije

Nič novega, boste mnogi ljubitelji »ekstremnega« početja rekli, skomignili z rameni in nehali brati.

Cerklje - Vendar ni ravno tako. Janez Ciperle se je te poti lotil malce drugače. Zdaj že znana slovenska ekstremna kolesarska Dirka okoli Slovenije ali skrajšano DOS vsako leto privabi na start več ekstremistov. Nič novega, saj Slovenci v svetu prednjačimo pri oboževanju nenormalnih športnih podvigov, kaj šele v Evropi. Pa vendar obstaja razlika med tistimi, ki na tej dirki dirkajo, in onimi, ki imajo željo samo prevoziti oziroma obkrožiti našo državo.

Letošnje, že sedme ultramaratonske kolesarske Dirke okoli Slovenije, dolge kar 1229 kilometrov, sta se udeležila tudi Andreja Jagodic in Janez Ciperle iz Cerkelj. Slednji je svoje vtise delil tudi z nami.

»Želja po krožni vož­nji s kolesom po Sloveniji se je v moji glavi motala že od najstniških let, odločitev pa je padla letos na Dalmacija-touru z društvom Bam.bi. Začel sem nabirati teoretične izkušnje in napotke od prekaljenih kolesarskih mačk in mačkov svetovnega formata na rekreativni ravni, predvsem od Andreje Jagodic, in se na podlagi tega začel fizično pripravljati. Časa ni bilo na pretek, a se je kar izšlo. Ker sem bil prepozen za prijave in predvsem, ker mi je bilo v interesu prevoziti traso podnevi, sem startal v Postojni en dan pred tekmovalci – v sredo zgodaj zjutraj. Vsak večer sem prespal vsaj nekaj ur v najbližjem prenočišču ob cesti. Ob teh večerih je potekala vsa logistika dostave svežega in odvoz 'prešvicanega' s pomočjo moje žene in prijateljev Mateja, Janeza, Miha,« se dirke spominja Janez Ciperle, ki je kljub fizičnim naporom užival tudi lepoto Slovenije. »In ko tako v enem kosu prepotuješ vso Slovenijo, res vidiš, kako je kljub svoji majhnosti ogromna, prelepa in raznolika. Polna je prijaznih, nasmejanih, optimističnih ljudi. Res pa ni prav veliko ravnine, kar si je zapomnila tudi moja zadnjica – vsaj za kakšen teden. In kako je rekreativec sploh lahko kos tako zahtevni športni nalogi? »Kjer je volja, tam je moč, kjer je optimizem, tam se dosegajo cilji. Do tja pa sta me gnala tudi odličen odmik od monotonega vsakdanjika in svež zrak,« nam je svoje pozitivne misli razkril Ciperle, ki je bil – kot pravi – čeprav je amater, med tekmovalci, organizatorji in gledalci sprejet kot pravi borec.

Njegova Dirka po Sloveniji je skupaj s spanjem, prehranjevanjem in počitki trajala 87 ur, od tega pa je približno 49 ur preživel aktivno na kolesu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 27. junij 2014 / 10:43

Alpski vragi za naslov prvakov

Kranj – Gorenjski klub ameriškega nogometa Alp Devils bo jutri, v soboto, z začetkom ob 17.uri igral v finalu mednarodne lige Alpe Adria. V Stanežičah se bodo pomerili z Maribor Generals....

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / torek, 26. februar 2008 / 07:00

Majhno je postalo veliko

Citroën Nemo odpira novo poglavje med lahkimi dostavnimi vozili.

Avtomobilizem / torek, 26. februar 2008 / 07:00

Nissan in Dacia Logan Van na čakanju

Pri podjetju Renault Nissan Slovenija letos ponudbe Nissanovih vozil še ne bodo okrepili z lahkim dostavnim programom. Menijo, da so trenutni modeli preveč podobni Renaultovim, zato za slovenski...

Mularija / torek, 26. februar 2008 / 07:00

Radost kmalu z albumom

Ansambel Radost namerava do konca leta posneti prvi album.

Mularija / torek, 26. februar 2008 / 07:00

Voda je drla skozi hiše

Bilo je navadno delovno jutro. Z neba je padalo malo dežja. Zbudil sem se kot vsak dan in se pripravil na šolo.

Šport / torek, 26. februar 2008 / 07:00

Paré naslednjo sezono znova za Acroni

Jesenice - Potem ko je kanadski hokejski napadalec Jean Philippe Paré v tej sezoni igral v Innsbrucku, ga bomo v naslednji sezoni znova gledali v rdečem jeseniškem dresu....