Mož kot prtljaga
Dobrih sto kilometrov na levo in na desno od Trubarjevega Rothenburga je vrsta zanimivih krajev. Pa sva z Izbranim rekla: pojdiva kar na levo do Heilbronna, ki sodi med velika nemška mesta, saj ima okoli 120 tisoč prebivalcev. Znano je že iz rimskih časov kot »villa helibrunna«, mesto pa je postalo še posebej znano po igri Heinricha von Kleista Katica iz Heilbronna. Ta junakinja je privlačna še danes. Današnje »Katice« izbirajo po zapletenem razpisu, jih slavnostno razglasijo, so pa vse čedne, pametne in duhovite; so promotorke mesta, ki se ponaša z imenitno mestno hišo, zgrajeno v 16. st. Na njej je prelepa astronomska ura, ki ob določenih urah tudi kikirika. V svežnju prospektov, ki sva jih dobila od ene izmed »Katic«, je eden s ponudbo za vikend ženske zvestobe v Weinsbergu. Kje in kaj za vraga pa je to? … Seveda greva pogledat!! Dobrih deset kilometrov stran se nad mestecem Weinsberg, obdana z vinogradi, dviga ruševina gradu Weinsburg. Leta 1140 je bilo tu prizorišče boja za nemško krono. Po nekajtedenskem obleganju je kralj Konrad III. iz rodu Staufov premagal bavarskega Welfa VI. Ženske in otroci so lahko zapustili grad, moške je čakala smrt. Ženske so smele vzeti tisto, »kar so nosile v rokah«. Ko so se grajska vrata odprla, ženske svojine niso nosile v rokah, ampak na hrbtu. Svoje može so si oprtale štuporamo in ti so odnesli živo kožo, kajti kralj ni prelomil besede. Dogodek, zapisan v kölnski kroniki, bi utonil v pozabo in ruševine bi prerasla trava, če se ne bi zanje zavzel ljudski pesnik in zdravnik Justinus Kerner in z njim posredno 1823 ustanovljeno weinberško žensko društvo, ki za ostaline na griču skrbi še danes. Na občini je muzej Zvestoba žensk, na državnem posestvu pa najstarejša vinarska šola v Nemčiji. Spet v Rothenburgu sva se osvežila z malinovim napitkom in nato ob osminki frankovskega vina grizljala jed s pomenljivim imenom:
Ravbšicova solata
(Raubschütze salat)
Za 4–6 potrebujemo: 500 g mrzle srnine pečenke, 2 kisli kumarici, 1 manjšo čebulo, 1 strok česna, 250 g svežih ali vloženih jurčkov, 150 g naribanega korenja, 100 g koruze iz pločevinke, 1 brizg worcesterske omake, 1 vejico peteršilja, 1 vejico kislice, 1 vejico timijana, 1 vejico majarona, sol, poper, olje in kis po okusu, 4–6 jajc.
Mrzlo pečenko narežemo na tenke majhne koščke. Gobe očistimo s čopičem in kuhinjskim papirjem ter jih narežemo na lističe. Kumarici narežemo na majhne kocke, čebulo pa na lističe. Korenje naribamo, koruzo odcedimo. Vejice timijana, majarona, peteršilja in kislice nasekljamo, česen stremo. Jajca skuhamo, ohladimo in olupimo. Iz olja, kisa, worcesterske omake, dišavnic, popra in soli naredimo preliv. Sestavine zmešamo in solato za pol ure postavimo v hladilnik. Preden damo solato na mizo, jo okrasimo s polovicami jajc. Postrežemo z dobrim kruhom.
Malinov smuti
Za 4 kozarce potrebujemo: 1 narezano banano, 600 g malin, 1 l mrzlega posnetega mleka (1,5), sladkor po okusu, lističi melise za okras.
Nekaj malin pustimo za okras. Vse sestavine damo v mešalec in dobro zmiksamo. Smuti nalijemo v visoke kozarce, okrasimo z malinami in lističi melise.