Godla je teknila vsem
Turistično društvo Šenčur je v soboto že devetnajsto leto zapored v svojih prostorih v središču Šenčurja postreglo obiskovalcem s šenčursko godlo. Več kot sto litrov tradicionalne šenčurske jedi je hitro pošlo, a letos jo bodo kuhali še enkrat - 12. februarja.
Šenčur - Šenčurska godla se razlikuje od godle, kakršno kuhajo drugod po Sloveniji, pravi Zalka Jovanovič, ki jo za turistično društvo kuha že vrsto let skupaj s kuharico Dragico Kucler in ob pomoči Marte Pipan. Zalka, ki kuhanja godle dvakrat letno uči na kuharskih tečajih tudi druge, je recept dobila od starejših kmečkih gospodinj iz Šenčurja. Godlo so nekdaj na kmetih kuhali v zimskem času iz »obarnika«, to je juhe, v kateri so obarili krvavice. Za godlo so potrebovali ješprenj, kašo, čebulo, česen, malo krvi, dišavnice za krvavice (majaron, meto) pa tudi poper, sol, mast in ocvirke.
Na šenčursko godlo je v soboto prišlo veliko ljudi, med njimi tudi skupina z Bleda. Rozka Žvegel z Bleda je povedala, da jo je zadnjič jedla pred tridesetimi leti, Stane Lampe, prav tako z Bleda, pred petdesetimi leti, Anica Maček iz Kranja pred šestdesetimi leti … »Godlo imajo radi tako starejši kot tudi mlajši, mnogi jo nesejo domov za kosilo, tudi za vso družino,« je pojasnila predsednica Turističnega društva Šenčur Marinka Mohar. Obiskovalcem so kot vedno poleg godle postregli tudi z obvezno prilogo – kuhanim krompirjem v oblicah.