Pri naših južnih sosedih bomo še vedno plačevali s kunami. / Foto: Tina Dokl

Na Hrvaško še s kunami

Kljub temu da je naša južna soseda v ponedeljek postala članica Evropske unije, še ni vstopila v schengensko območje, zato je na meji še vedno potrebno ustavljanje, prav tako plačevanje pri sosedih še vedno poteka v kunah.

Kranj – Kar nekaj sprememb je, odkar je Hrvaška v ponedeljek postala članica EU. Potnike, zlasti dopustnike, ki se odpravljajo na dopust k sosedom, je najbolj razveselilo, da vrste s Hrvaško niso več tako dolge, kot so bile, saj carinskega nadzora na meji med našo državo in Hrvaško ni več. Ker pa Hrvaška ni še vstopila v schengensko območje, nadzor na meji še vedno izvajajo policisti. Ker sta se Slovenija in Hrvaška odločili za skupen nadzor meje, dokumentov ni treba več kazati našim in nato še hrvaškim policistom, ampak se po novem ustavljamo zgolj enkrat, kar pomeni, da je potovanje na Hrvaško le delno olajšano. Pri tem pa je treba opozoriti tudi na to, da sistem skupnega prehoda še ni urejen prav na vseh mejnih prehodih, ampak ga bodo urejali postopoma.

Do kdaj se bo na meji s Hrvaško še treba ustavljati, je trenutno še težko zapisati, so pa sosedje že večkrat napovedali, da naj bi se to zgodilo do konca leta 2015. Dejstvo je, da dokler tudi Hrvaška ne bo postala članica schengenskega območja, mora Slovenija še naprej skrbeti za zunanjo schengensko mejo.

Še nekaj omejitev pri trošarinskih izdelkih

Kljub temu da carine s Hrvaško ni več in da potnikom ni treba več prijavljati gotovine in drugih plačilnih sredstev ter da na meji ni več posebnega nadzora nad blagom, je potrebno opozoriti, da je vendarle treba upoštevati predpise, ki pri potovanjih med državami članicami določajo nekatere omejitve. Tako obstajajo količinske omejitve za trošarinske izdelke, na primer pri tobačnih izdelkih in pijači (do 800 cigaret, 90 litrov vina, 110 litrov piva, 10 litrov žganja …). Upoštevati je potrebno tudi prepovedi in omejitve pri orožju, pirotehničnih sredstvih pa tudi pri predmetih kulturne dediščine.

Za energente, ki smo jih kupili na Hrvaškem oziroma kjer koli v državah EU, je treba plačati trošarino v Sloveniji, izjema so seveda pogonska goriva v rezervoarjih ali goriva do deset litrov v ustreznih posodah.

Vračila DDV ne bo več

Potniki z bivališčem v državah EU po novem tudi nismo več upravičeni do vračila DDV, nekaj sprememb pa je začelo veljati tudi na bančnem področju. Ker Hrvaška še ni članica evroskupine, bo plačevanje pri sosedih še naprej potekalo v kunah, sprememb za nas pa ni niti pri dvigovanju gotovine. Kot pojasnjujejo bančniki, so se za komitente pocenile nekatere bančne storitve, saj bo cena nakazil v evrih (ne pa v kunah) postala enaka kot cena za nakazila v Sloveniji.

Z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja več pravic

Manjša sprememba je tudi na področju zdravstvenih storitev, saj smo za plačilo nujne medicinske pomoči že sedaj na Hrvaškem uporabljali evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, kar je omogočal meddržavni sporazum. Po novem je začel veljati evropski pravni red in bodo za zavarovance veljale enake pravice kot v drugih državah EU. Tako bo tudi zdravljenje, na primer ob poškodbah, lahko opravljeno na Hrvaškem. Pri načrtovanem zdravljenju in na primer pri specialističnih pregledih na podlagi napotnice pa bodo stroški poravnani le do višine, ki velja v Sloveniji.

Bistveno cenejše telefoniranje

Kar razveseljuje mnoge, ki odhajajo na dopust na Hrvaško, je tudi to, da so se z vstopom Hrvaške v EU v skladu z evropsko direktivo spremenile tudi cene mobilnega prometa v in iz Hrvaške za vse države članice EU, s čimer so cene bistveno nižje kot doslej. Ker so se znižale tudi drobnoprodajne cene tako imenovane evrotarife, ki veljajo v EU, je pocenitev še izrazitejša, celo do 80 odstotkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 3. julij 2014 / 11:01

Rodil se je Kulturni inkubator Brdo Kranj

Projekt je primarno namenjen usposabljanju pripadnikov ranljivih skupin na področju kulture z namenom dviga njihove zaposljivosti, tudi z ustvarjanjem novih delovnih mest.

Objavljeno na isti dan


Železniki / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Najprej požar, zdaj poplave

Franc Trojar iz Železnikov je le štiri mesece užival v novem stanovanju, dokler ga januarja letos ni zajel požar. Pred tremi meseci ga je obnovil. Žal zaman, saj so ga povsem uničile poplave.

Mengeš / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Obnovljena Slovenska cesta

Obnova je stala 1,37 milijona evrov, hkrati pa so uredili tudi parkirišča pred Mercatorjem.

Gorenjska / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Komentar: Solidarnost je zmagala

Čeprav se zdi, da zaradi številnih obveznosti v zdajšnjem času le še hitimo drug mimo drugega, je nedavna naravna katastrofa pokazala, da imamo še vedno čut za stisko sočloveka. V najhuje prizadeti...

Kronika / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Pri Zbiljah umrl motorist iz Žirov

Zbilje – V sredo okoli 13.40 se je pri Zbiljah smrtno ponesrečil 35-letni Žirovec. Z motornim kolesom Suzuki se je proti Zbiljam vozil iz smeri Jeprce. Pri Zbiljah, kjer cesta pr...

Zanimivosti / sreda, 3. oktober 2007 / 07:00

Glavna je ljubezen do drevja

Jože Mirtič iz Mojstrane je pravi strokovnjak za sadno drevje. Tudi letos se je razveselil obilnega pridelka jabolk, hrušk, sliv, marelic ...