Zelena katedrala
Kdor mi pove, da bo dopustoval na jugu Provanse, mu svetujem, naj se odpelje še kakšnih 60 km proti mestu Ales v pokrajini Langdoc-Rousillon in obišče zeleno katedralo. Seveda je ni med kamnitimi znamenitostmi, naziv je prispodoba za največji gozd bambusa in največjo magnolijo v Evropi. Bambuserija Prafrance, kjer so 1953 snemali del znamenitega francoskega filma Plačilo za strah, v katerem je igral glavno vlogo Ives Montand, je resnična paša za oči in simfonija šelestenja, če piha veter. Od vhoda do upravne stavbe vodi 400 m dolg gotsko zašiljen obok bambusov, visokih 12-15 metrov. Nadnje še više segajo mogočne sekvoje, ki so jih zasadili ob nastanku bambuserije, 1856. Prav neverjetno, koliko vrst bambusa lahko občudujemo, kakšni odtenki, tu dobesedno piješ zelenino. Med gibka stebla je postavljena tudi azijska vas z značilnimi hiškami na kolih, prav tako narejena iz bambusa. V parku je tudi vodni vrt v japonskem slogu, poln lokvanjev in lotosov v ribniku z japonskimi krapi koi. Seveda je na koncu štacunca vse iz bambusa. Čeprav mi je bilo najbolj všeč kolo, sem po štirih, nebeško preživetih urah, kupila le dve kitajski posodici za kuhanje v pari. Škržati so že utihnili, ko smo pri prijateljih sedli k večerji. Ribja plošča z omako, za katero zapis seže v leto 1807.
Montpellierska omaka
Za 4 do 5 oseb potrebujemo: 10 g peteršilja, 10 g špinačnih listov, 10 g kreše, 10 g pehtrana, 10 g krebuljice, 10 g drobnjaka, 1 strok česna, 1 neškropljeno limono, 2 žlici deviškega oljčnega olja, 3 sardelne filete, 2 kisli kumarici, 1 žlico kaper, 1 žličko dijonske gorčice, 150 g masla, sol, poper po okusu.
Dišavnice operemo, otresemo in sesekljamo. Sesekljamo tudi sardelne filete, kapre in kumarici. Česen stremo. Limonino lupinico nastrgamo in iztisnemo sok v majhen vrček. V primerni skledi penasto umešamo maslo, dodamo gorčico, sesekljane dišavnice, nastrgano limonino lupinico in preostale sestavine. Počasi prilijemo še olje in solimo ter popramo po okusu. Omaka se najbolje prileže k mesu in ribam, pečenim na žaru. Preden napravimo prvi grižljaj, pečene dobrote pokapljamo z limono.
Bovla z breskvami in grenivko
Za 4 do 6 oseb potrebujemo: pol kg belih breskev, 2 rožnati grenivki, 5 žlic sladkornega sirupa, 1 steklenico suhe penine;Različica za voznike: namesto s penino, zalijemo sadje z ohlajenim biter lemonom ali zelenim čajem. Breskve olupimo in narežemo na kocke. Grenivke filetiramo in prav tako narežemo na majhne delce. V skledo za bovlo ali v velik steklen kozarec damo sadje, sladkorni sirup in campari in za tri ure postavimo v hladilnik. Preden postrežemo, narahlo premešamo bovlo in jo zalijemo s steklenico zares mrzle penine.
Bovla z malinami in ingverjem
Za 4 do 6 oseb potrebujemo: pol kg zamrznjenih malin, 2 cm ingverja, 3 limete, 5 žlic sladkornega sirupa, 100 ml camparija, 1 steklenico belega pinota, 6 lističev melise.
Ingver naribamo, limete iztisnemo. V posodo za bovlo ali velik steklen kozarec damo zmrznjene maline, ingver, limetin sok, sladkorni sirup, na tenko narezano meliso in campari. Počakamo, da maline odmrznejo, nato zalijemo z mrzlim pinotom in postrežemo.