Medved že povzroča škodo
Medved na Gorenjskem že povzroča škodo. V Zgornji Radovni je poškodoval čebelnjaka, več škodnih primerov je pričakovati po prigonu živine na planinsko pašo.
Kranj, Bled – Medvedje so letos zaradi dolge zime končali dremež nekoliko kasneje kot druga leta, a iz brlogov so s svojimi letos poleženimi mladiči prišle tudi medvedke, njihovi potomci iz prejšnje generacije (zdaj stari dobri dve leti) pa so se osamosvojili in zdaj intenzivno iščejo svoj »domači okoliš«. Da se je njihova aktivnost v drugi polovici maja občutno okrepila, se kaže v tem, da je poraslo število škodnih dogodkov, pogosteje so vidni, ko iščejo lahko dostopno hrano v bližini človeških naselbin, več pa je tudi občasnih neprijetnih srečanj z medvedom. Zavod za gozdove Slovenije opozarja javnost, še posebej pa prebivalce na območjih, kjer si delijo življenjski prostor z medvedom, da se seznanijo z njegovimi življenjskimi navadami in da s svojim ravnanjem zmanjšajo možnosti za nevarna srečanja z njim ali celo za poškodbe. Medved ne napada ljudi kot plena za hrano, ampak jih napade takrat, ko ga presenetijo in nima možnosti ali časa za umik. Najpogosteje se v takšnih okoliščinah znajdejo samice z mladiči, ki se sami ne morejo hitro umakniti, medvedka pa jih brani.
Čeprav so opozorila zavoda za gozdove namenjena predvsem osrednjemu in robnemu območju pojavljanja rjavega medveda, veljajo tudi za Gorenjsko, ki sodi med prehodno območje, prek katerega se medvedi iz osrednjega območja selijo proti zahodu in severu v Alpe. Na Gorenjskem ugotavljajo vsako leto od štiri do osem medvedov, bolj redko so v vzhodnih Karavankah, Kamniško-Savinjskih Alpah in v Poljanski dolini, pogosteje pa na Jelovici, Pokljuki, v Triglavskem pogorju in v zahodnih Karavankah. Ker se nekateri pojavijo še v pozni zimi oz. v zgodnji spomladi, v zavodu ocenjujejo, da kakšen na Gorenjskem tudi prezimi.
Medvedje na Gorenjskem so tudi letos že aktivni. Kot je povedal Miran Hafner iz kranjske območne enote zavoda za gozdove, je njihov revirni gozdar že 17. aprila, to je v času, ko je bilo še veliko snega, opazil sledi srednje velikega medveda na območju Jelendola v tržiški občini, pohodniki naj bi v tistih dneh videli sledi tudi na območju Tolstega vrha. V začetku maja se je očitno zadrževal tudi na območju Čepulj, kjer je lovski družini Jošt – Kranj poškodoval sod s koruzo na avtomatski krmilnici za divje prašiče. Letos so zaznali prisotnost medveda že tudi v Selški dolini, na Jelovici ter na Pokljuki in njenih obronkih. Na Zgornjem Gorenjskem se po oceni Blaža Černeta iz blejskega zavoda za gozdove zadržujejo trije medvedi, dva na širšem območju Pokljuke in eden na Jelovici. Doslej so zabeležili dva škodna dogodka, obakrat se je medved znesel nad čebelnjakoma v Zgornji Radovni, na srečo brez večje škode, še dva čebelnjaka pa je opraskal. »Če sodimo po izkušnjah iz prejšnjih let, se bo število škodnih primerov verjetno povečalo s prigonom drobnice in goveda na visokogorske planine,« pravi Blaž Černe in dodaja, da je letos na širšem območju Pokljuke aktiven tudi volk, ki je letos prizadejal kar nekaj izgub med jelenjadjo in srnjadjo, konec prejšnjega tedna pa je na Gorjušah pokončal ovco.