Spravilo prve letošnje košnje kasni zaradi slabega vremena in razmočenih tal. / Foto: Gorazd Kavčič

Pokosili le, kar so »ukradli«

»Košnja letos precej kasni, na večini nižinskih travnikov je trava tudi polegla,« pravi Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj.

Deževni dnevi se kar vrstijo, tla so močno razmočena ... Koliko zaradi tega že kasni košnja in spravilo prvega odkosa?

»Košnja letos precej kasni. V zadnjih letih je bila večina travnikov na spodnjem Gorenjskem pokošena do 20. maja, letos je po naši oceni za zdaj na tem območju pokošeno le 30 odstotkov travnikov – le tisto, kar so kmetje »ukradli« slabemu vremenu.«

Kmetje so zaradi tega nejevoljni, zaskrbljeni ...?

»Čisto človeško je, da so v takšnih vremenskih razmerah slabe volje, še posebej zato, ker imajo visoko zmog­ljivo mehanizacijo, a ne morejo pospraviti krme v času, ko bi bila kakovost najboljša, in kot so to lahko naredili v preteklih letih. Ampak: kmetijstvo je bilo in je odvisno od vremena in temu se bodo kmetje morali prilagoditi.«

Bo tudi kakovost krme slabša?

»Travinje večinoma že cveti, to pomeni, da bo kakovost slabša; tako stara trava pa tudi ni primerna za siliranje in jo bo treba na neki način posušiti. Včasih so kmetje za to uporabljali kozolce, ampak časi so se spremenili. Obseg kmetijskih zemljišč v obdelavi na kmetijo se je povečal, prav tako se je povečal stalež govedi, s tem pa tudi potrebe po krmi.«

Na večini nižinskih travnikov je trava polegla ...

»To je posledica gnojenja. Ker je sneg skopnel šele konec marca, je zamujal začetek rasti trav, zaradi dolge zime in prepovedi razvoza gnojevke in gnojnice po snegu pa tudi gnojenje z organskimi gnojili. Travinje je bilo večinoma dodatno gnojeno še z mineralnimi gnojili, ki vsebujejo dušik – vse to z namenom, da bi lahko čimprej opravili prvo košnjo in da bi bilo tudi košenj čimveč.«

Se lahko zgodi, da bo zaradi pozne prve košnje letos en odkos manj?

»Zagotovo bo pol košnje manj, v primeru, da bo poletje bolj sušno, pa bo lahko celo ena košnja manj. V normalnih letih so kmetje opravili drugo koš­njo okrog dneva državnosti, letos je večinoma takrat še ne bodo. Trava namreč kljub dobri tehnologiji in vlagi v tleh potrebuje za rast od ene do druge košnje približno šest tednov.«

Kako pa je na hribovskih območjih?

»Na teh območjih vegetacija po naših ocenah kasni od deset do štirinajst dni. Višje ležeče travnike je konec prejšnjega tedna pobelil še sneg, ponekod (Rateče) ga je zapadlo okrog deset centimetrov. Trava je polegla, zato bo koš­nja težavnejša, v strmini pa zaradi razmočenih tal in večje možnosti zdrsa tudi nevarnejša. Na zgornjem Gorenjskem in v hribovitih območjih se košnja še ni začela, čeprav je trava že primerna za spravilo. Večina travnikov je še prepojena z vodo, s košnjo bi bilo najbolje toliko počakati, da bi voda odtekla, sicer se trave ne bo dalo sušiti tako kot v preteklih letih.«

Je planinska paša ogrožena?

»Predvidevamo, da bodo kmetje lahko odgnali živino na planino v običajnem času in da bo tudi paše dovolj. Če pa se bo hladno vreme še nadaljevalo v poletje, se lahko zgodi, da bo prizadeta tudi rast travne ruše.«

Kako deževno vreme in nizke temperature vplivajo na poljščine?

»Na njivah je trenutno največji problem koruza, ki zaradi hladnega vremena raste bolj počasi. Večina koruze je bleda, na nekaterih njivah že opažamo poškodbe, ki jih povzročajo škodljivci (švedska mušica), za katere je značilno, da se razvijajo v bolj hladnem vremenu. Ker so kmetje letos sejali koruzo v precej vlažna tla, na terenu opažamo, da so zlasti težja tla zbita, kar slabo vpliva na rast. Na takšnih njivah priporočamo okopavanje, saj s tem zrahljamo tla in omogočimo, da v tla pride tudi zrak, ki hladna tla lahko ogreva. Krompirju trenutno dobro kaže, verjetno pa bo pridelek zaradi pozne saditve povprečen. Ker je bila priprava tal za saditev težka, je večina tal zelo zbitih in kepastih, to pa neugodno vpliva na razvoj gomoljev. Zgod­nji krompir bo na trgu kasneje kot običajno. V najboljših letih so ga kmetje izkopavali že konec maja, letos ga verjetno pred 20. junijem ne bodo. Pri ozimnih žitih je dolga zima preprečila razraščanje, zato so žita v povprečju nekoliko redkejša kot običajno, bolezni in škod­ljivci pa so se zaradi hladnega vremena pojavili približno dva tedna kasneje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / četrtek, 8. julij 2010 / 07:00

Jezersko na starih razglednicah

Jezersko - Ob prazniku Jezerskega je bila v tamkajšnji podružnični šoli ves teden razstava starih razglednic z motivom Jezerskega. Njen avtor je Igor Pirc, ki je dal na og...

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 25. maj 2021 / 23:25

Julija za Vesno Jevnikar

Kranj – V soboto je z dramskim omnibusom Monologi s kavča Prešernovo gledališče ponovno odprlo vrata za občinstvo. Po predstavi je sledila podelitev nagrade julija, ki jo Prešernovo gledališče pode...

Kranj / torek, 25. maj 2021 / 23:23

Dogovor glede sanacije v Lazah

V državni proračun za leto 2022 naj bi uvrstili načrt razvojnih programov za sanacijo starih odlagališč, ki se nahajajo na državnih zemljiščih na zaščitenem območju Laz.

Kronika / torek, 25. maj 2021 / 23:22

Na Gojniški planini smrt zaradi zastoja srca

Kamnik – Na Gojniški planini je v soboto popoldan oseba doživela srčni zastoj. Posredovali so reševalci Nujne medicinske pomoči Kamnik, gorski reševalci Gorske reševalne službe Kamnik in helikopter...

Razvedrilo / torek, 25. maj 2021 / 23:17

Prihaja Smrdljivc

V obilici časa, ki mu ga je prinesla epidemija, je standup komik Rok Bohinc napisal zabavno mladinsko kriminalko Smrdljivc. Luč sveta naj bi ugledala v mesecu dni, knjižni prvenec pa bo izdal s pomočj...

Izleti GG / torek, 25. maj 2021 / 23:09

V lov za šparglji kar s kolesom

Sezona špargljev je v polnem razmahu. Juhe, rižote, šparglji na žaru, šparglji v slanini, kremne špargljeve pite … Nešteto različnih receptov, ob katerih se mi svetijo oči in cedijo sline....