Dacarji uvajajo davčne pisarne
Davčna uprava bo v sklopu racionalizacije s 1. julijem ukinila enainštirideset davčnih izpostav po vsej Sloveniji in jih preoblikovala v davčne pisarne, ki naj bi bile za občane odprte le dva dni v tednu.
Ljubljana, Kamnik – Napovedani načrti Dursa, ki jih nameravajo izpeljati v okviru projekta racionalizacije, reorganizacije, dviga kakovosti storitev in dodatnega zmanjšanja števila zaposlenih, so med številnimi župani in poslanci dvignili kar nekaj prahu. Durs zagotavlja, da negativnih posledic za zavezance ne bo. »Spremembe bodo izvedene na vseh obstoječih davčnih izpostavah, in sicer tako, da se bodo v najetih prostorih izvajale naloge davčne pisarne, v lastnih pa tudi posamezne centralizirane odmere za fizične osebe za celoten davčni urad, kar pa za zavezance ne bo predstavljalo razlik. Povsod bodo naloge davčnih pisarn sprejem in evidentiranje prejete in odposlane pošte ter izdaja potrdil iz uradne evidence, ki se nanaša na fizične osebe. Ob dejstvu, da je vse več storitev davčne uprave dostopnih preko spletnih strani, z vzpostavitvijo davčnih pisarn pa se bo ohranila prisotnost na vseh obstoječih lokacijah davčnih izpostav, se pravice državljanom ne bodo omejevale. Uradne ure oz. prisotnost števila zaposlenih v davčnih pisarnah se bodo prilagajale potrebam. Občani bodo torej do storitev davčne uprave še vedno lahko dostopali v krajih, kjer so tudi sedaj davčne izpostave,« so nam načrte predstavili na Dursu.
Davčna uprava ima davčne izpostave na 41 lokacijah, od tega jih je 17 v lastnih, 24 pa v najetih prostorih. Prizadevajo si, da bi se v primeru nelastniških prostorov, ki so sicer v lasti države ali lokalnih skupnosti, uspeli dogovoriti o brezplačnem najemu. Točnih podatkov za davčne izpostave na Gorenjskem nam niso posredovali, saj, kot so poudarili, vseh konkretnih rešitev še nimajo, saj proces reorganizacije še poteka. So pa denimo v Kamniku, kjer je že znano, da se bo izpostava preoblikovala v davčno pisarno, nezadovoljni. Ministru za finance sta tako pisala oba kamniška poslanca, Matej Tonin in Brane Golubovič.
»V primeru reorganizacije davčne izpostave Kamnik bi prišlo le do minimalnih prihrankov, če sploh. Stroški dela ostanejo enaki, saj ne bo odpuščanj. Povečali se bodo stroški prevoza zaposlenih na delo. Država bo privarčevala, saj ji ne bo potrebno plačevati najemnine za prostore. Problem najemnine je vsekakor rešljiv, saj je na primer Občina Kamnik ponudila najem prostorov za le en evro na mesec. V primeru Kamnika in Komende najemnina ni več problem. Podobno se lahko ukrepa tudi pri drugih izpostavah,« je zapisal Brane Golubovič.
A na Dursu vztrajajo pri svojih načrtih iz z Občino Kamnik so tako že podpisali aneks k najemni pogodbi, s katerim se je obseg najetih prostorov zmanjšal na dve pisarni.