
Morski konjički postali svetovno znani
Fosilne morske konjičke iz Tunjiškega gričevja, ki sta jih med letoma 2005 in 2007 odkrila Jure Žalohar in Tomaž Hitij, so uvrstili med sto najbolj zanimivih in najbolj nenavadnih novih vrst v tem stoletju.
Ljubljana – Zanimivo knjigo z naslovom What on Earth?, ki vsebuje opise in fotografije stotih najbolj nenavadnih novih vrst, opisanih v tem stoletju (od živali do rastlin, od fosilov do bakterij), je izdal Mednarodni inštitut za raziskave vrst, z njo pa so se v svetovno zgodovino dokončno vpisali tudi fosili morskih konjičkov, ki sta jih odkrila ljubiteljska paleontologa Jure Žalohar iz Kranja in Tomaž Hitij iz Godiča pri Kamniku.
Pomemben dogodek za slovensko in tudi svetovno paleontologijo so v sredo predstavili v Prirodoslovnem muzeju Slovenije, s katerim oba dobro sodelujeta. »Fosile sva izkopala v 12,5 milijona let stari srednjemiocenski plasti v Tunjicah. Ker je to območje bogato s fosili žuželk, sva najprej mislila, da sva odkrila fosile ličink žuželk, šele nekaj let kasneje sva ob ponovnem proučevanju ugotovila, da gre pravzaprav za morske konjičke. Izkazalo se je, da sva našla daleč najstarejše fosile morskih konjičkov na svetu, hkrati pa tudi edini primerek vrste rodu Hippocampus,« je najdbo izpred nekaj let, kateri so predlani posvetili tudi muzejsko sobo v Zdravilnem gaju v Tunjicah, opisal Tomaž Hitij. Najdba tudi potrjuje domnevo, da so se morski konjički, ki sicer izvirajo iz Indo-Pacifika, razširili po vsem svetu, a dokazov za to doslej ni bilo. Najdišče v Tunjiškem gričevju je sicer bogato tudi z drugimi pomembnimi fosili.
Gre za izjemno območje, kjer je ohranjen celoten evolucijski razvoj od morskih šil do morskih konjičkov, med drugim sta Jure Žalohar in Tomaž Hitij, ki vseskozi sodelujeta s kustosom Prirodoslovnega muzeja Slovenije Matijo Križnarjem, našla tudi prve znane fosile pritlikavega šilastega morskega konjička. Nahajališče je zato z odlokom Zavoda za varstvo narave ustrezno zaščiteno.
»Pomembno se nama zdi, da so te najdbe na ogled javnosti, predvsem pa, da je za fosile primerno poskrbljeno, da so zaščiteni in tudi ustrezno predstavljeni,« pa svojo odločitev, da fosilno zbirko, ki sicer še vedno nastaja, podarita muzeju, razlagata paleontologa.