Poleti bolje izkoristite senčenje
Lokalna energetska agencija Gorenjske je ob svetovnem dnevu podnebnih sprememb svetovala o ukrepih, s katerimi lahko gospodinjstva prihranijo energijo.
Svetovni dan podnebnih sprememb (15. maja) so zaznamovali tudi v Lokalni energetski agenciji Gorenjske (LEAG), ki deluje na področju svetovanja javnim ustanovam in ozaveščanja javnosti. Na stojnici na Maistrovem trgu v Kranju so opozorili na neinvesticijske ukrepe, s katerimi lahko gospodinjstva prihranijo energijo. »Energijo lahko na primer prihranijo z uporabo električnih aparatov, kot so pralni stroj, pomivalni in sušilni stroj, v nižji tarifi. Pomembno je pravilno prezračevanje stanovanja ali hiše, pozimi tudi pravilna nastavitev ogrevanja čez dan, ko številnih ni doma, prihranek prinese tudi izklop nepotrebnih električnih uporabnikov in večje koriščenje senčenja v poletnem času,« je nekaj preprostih ukrepov za prihranek v gospodinjstvu naštela Tadeja Vodnik iz LEAG. V sodelovanju z različnimi gorenjskimi podjetji so predstavili tudi nekaj uspešnih projektov in storitev, ki jih nudijo, za pravilno rešen energetski kviz pa so občane nagradili z varčnimi sijalkami, ki jih je podarilo podjetje Elektro Gorenjska.
LEAG sicer veliko pozornosti posveča tudi izobraževanju osnovnošolcev na področju varčevanja z energijo. »Šolarji so se tako lahko preizkusili v vožnji z električnim kolesom, na delavnicah pri tehničnem pouku pa so v praksi spoznali, kaj predstavlja uporaba izolativnih materialov pri gradnji objekta. Ogledali so si tudi več različnih videoposnetkov o različnih alternativnih načinih pridobivanja energije,« je pojasnil direktor LEAG Anton Pogačnik.
Agencija občinam svetuje o učinkovitejšem upravljanju objektov v njihovi lasti, in sicer na podlagi analize porabe energentov z uporabo energetskega knjigovodstva. S podatkom energijskega števila lastniku objekta priporočijo nadaljnje ukrepe in jim predstavijo predvidene prihranke, z nadaljnjim poglobljenim energetskim pregledom pa lahko tudi bolj natančno določijo, zakaj prihaja do večje porabe energije. »LEAG podaja tudi strokovna mnenja in pomaga pri izvajanju Akcijskih načrtov iz Lokalnega energetskega koncepta, ki so ga vse občine morale sprejeti že do konca lanskega leta,« je poudaril Pogačnik.
LEAG za občine vsako leto pripravi tudi strokovno srečanje na določene energetske teme. Letos bodo tako 23. maja za župane in predstavnike gorenjskih občin organizirali srečanje z naslovom Konvencija županov – izziv in priložnost. »Konvencija županov je prevladujoče Evropsko gibanje, ki vključuje lokalne in regionalne oblasti, ki se prostovoljno zavezujejo k povečanju energetske učinkovitosti in k uporabi obnovljivih virov energije. Z zavezanostjo želijo podpisniki konvencije doseči in preseči cilj Evropske unije, ki je 20-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida do leta 2020,« je še razložil Pogačnik.