Marija Zaplotnik Jamnik / Foto: Gorazd Kavčič

Kako se rešiti dlak

Z Marijo Zaplotnik Jamnik iz Studia MA v Kranju, ki je že leta 1999 začela s trajnim laserskim odstranjevanjem dlak, smo se pogovarjali o tem, kako ta postopek poteka.

Ali je odstranjevanje dlak z laserjem boleče?

»Laser deluje s svojo toploto, torej mora biti zaznavno delovanje; ali ga posameznik zazna kot bolečino, ali morda kot pikanje, je individualnega značaja. Nekatere lahko zelo boli na določenih področjih, vendar smo izkušeni v tem delu in znamo tudi v takih primerih pomagati.«

Kakšen je postopek?

»Zelo pomembno je, da stranka terapevta pozna, da mu zaupa in to je že prvi plus pri uspešnosti postopka. Kot drugo je pomembno, da je terapevt strokoven, da uporablja prave aparate. Aparati za odstranjevanje dlak so medicinski, so kozmetični in so za domačo uporabo. Prvi salon smo bili, ki je leta 1999 v Sloveniji začel lasersko odstranjevanje dlačic z medicinskimi aparati. Zelo dobro sodelujemo s proizvajalcem Fotona, ki je bil izredno cenjen že v času nekdanje Jugoslavije. Ko je država propadla, je mnogo trgov propadlo, in se je ta proizvajalec usmeril na slovenski trg na medicinske aparate, ki so danes vodilni v svetu.«

Kako učinkuje laser?

»Laser deluje s toploto. Vsaka dlaka ima tri faze: fazo rasti, odmiranja in zarodno fazo. Samo v fazi rasti, ko ima dlaka sklenjeno pot s čebulico in izvodilom v podkožju, lahko laser s toploto uniči čebulico.«

Postopek je treba torej ponoviti.

»Dlak ne moremo odstraniti v fazi odmiranja in v zarodni fazi. Samo v fazi rasti medicinski laser jamči, da so dlake uničene. Koliko dlak je v fazi rasti v trenutku, ko je posameznik v obravnavi, ne ve nihče, vendar določen odstotek jih je vedno. Ko ženska opravi prvi postopek na laserju, je naslednji postopek – če govorim o dlakah na obrazu – dobro opraviti čez štiri tedne; takrat je največ dlak v fazi rasti. Če pa ženska nima časa, nima denarja ali pa tedaj nima volje, svetujem, da brije dlake, dokler nima možnosti, da spet pride. Z britjem namreč ne posegaš v globino, v notranjost dlake.«

Koliko je v povprečju teh ponovitev?

»Najbolj pomembno je, da stranka dobi natančno informacijo, kaj pomenijo faze rasti dlake in kaj v tem primeru lahko naredimo. Druga stvar, ki jo mora zelo dobro vedeti, je to, da so dlake povezane s hormoni. Če je v telesu hormonalno ravnovesje, je postopkov veliko manj. Kadar so dlake na ženskem obrazu, je situacija vedno povezana z neravnovesjem hormonov in v takem primeru ne moremo reči, koliko postopkov bo potrebnih, ker ne vemo, pod kakšnim stresom, morda celo obolenjem ščitnice … je stranka. Hormoni so ena velika neznanka. Nimamo pa niti ene stranke, ki bi rekla, ta postopek je brez veze, kajti zadrega, ki jo žena nosi v sebi zaradi poraščenosti na obrazu, je tako zelo velika, da vse, kar lahko naredimo, je samo dobro. Velikokrat rečem, da je laser božji blagoslov za vse tiste žene, ki so poraščene na obrazu.«

Postopek ne poškoduje kože?

»Ne poškoduje, ker seže samo do plasti rasti dlak in ne globlje. Lahko se pojavi rahla rdečina. Se nam pa je že zgodilo in to vedno v situacijah, ko je bila žena iz nekega razloga psihično napeta, vznemirjena, da je nastala opeklina. Ta notranja vznemirjenost zelo spremeni reakcijo kože, zato postopek pred vznemirljivimi dogodki odsvetujemo.«

Je za odstranjevanje spodnja starostna omejitev?

»Pri nas mora stranka vedno natančno prebrati navodila, kaj lahko pričakuje od postopka, kako postopki potekajo. Zatem mora s tem pisno soglašati. Če je stranka mlajša od 18 let, mora priti v spremstvu staršev in ti se morajo seznaniti s postopkom in soglašati z njim. Delamo tudi z mladoletnimi, to pa zaradi tega, ker so otroci danes zelo direktni, pogosto žaljivi in v primeru, da je dekle zelo poraščeno po obrazu, po rokah … lahko zelo trpi. Vedno pa povem, da dekličin razvoj še ni končan, da hormonalno ravnovesje v njenem telesu še ni vzpostav­ljeno, starši pa so vseeno veseli, da ji lahko pomagam. Pogosto se izkaže, da deklica, ko vidi, da starši razumejo njen problem, da se ta njen problem minimalizira.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 8. julij 2022 / 06:00

Gorenjski glas, št. 54

Gorenjski glas, 8. julij 2022, št. 54

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 26. januar 2014 / 12:19

Čakajo revizijo poslovanja

Pri Ljudski univerzi Kranj se delo sveta zavoda normalizira, revizija poslovanja pa še vedno ni zaključena.

Humor / nedelja, 26. januar 2014 / 12:13

Knjige ali KPK

Objavljamo ekskluzivni pogovor z upokojenim Ljubljančanom Dimitrijem Ruplom o njegovi kandidaturi za predsednika KPK in o pisanju knjig.

Kranj / nedelja, 26. januar 2014 / 12:09

S higieno rok nad viruse

Zmerno se povečuje število obiskov v ambulantah zaradi akutnih okužb dihal v vseh starostnih skupinah, največ pri najmlajših.

Gospodarstvo / nedelja, 26. januar 2014 / 12:06

Za kmetijstvo letos petinštirideset tisoč evrov

Šenčur – Občina Šenčur bo letos za ohranjanje in razvoj kmetijstva, gozdarstva in podeželja namenila iz proračuna petinštirideset tisoč evrov. Razpis, ki bo osnova za razdelitev denarja med kmetije...

Gospodarstvo / nedelja, 26. januar 2014 / 12:03

Milijoni za boljšo preskrbo

Kranj – Eles je pred kratkim obnovil visokonapetostno opremo v Razdelilno-transformatorski postaji (RTP) Okroglo, saj je bila prejšnja na koncu življenjske dobe, zato je bila osem milijonov evrov v...