
Umetnost deplasiranega sveta
V Galeriji Mestne hiše je na ogled razstava akademskega slikarja Uroša Weinbergerja, nagrajenca bienala Pogled 6. Ko vstopimo v galerijo, vstopimo v umetnikov Displaced world, deplasiran svet.
Kranj - V osrednji kranjski galeriji v Mestni hiši in Stebriščni dvorani je na ogled prav posebna razstava. Že ko vstopimo v razstavni prostor, nas zmotijo neobičajni zvočni impulzi, ki preplavljajo vse njegove kotičke. Ti prihajajo iz kačastih rdeče-črno-belih cevi, ki prepredajo ne le naslikane podobe, temveč celoten prostor in od tod skozi zidove silijo še naprej v zunanjost. Cevi, ki so le del likovnega projekta, dopolnjujejo in hkrati zaznamujejo velika slikarska platna. Gledalci pa se ob celoti slik, instalacij in zvokov lahko zavedamo, da smo tudi sami del tega deplasiranega sveta. Displaced world, deplasiran svet je namreč naslov samostojne razstave akademskega slikarja Uroša Weinbergerja.
Slikar srednje generacije, ki prihaja iz Novega mesta, je bil za delo Acid Rain nagrajen na bienalni razstavi Pogled 6. Pogled na likovno umetnost Slovenije na temo Jaz, tukaj, zdaj, pri kateri je sodelovalo devet slovenskih regionalnih galerij. Nagrajeno delo pa se tako kot večina njegovih del iz zadnjega obdobja nanaša na ekološke tegobe našega časa. S tačas v Kranju aktualno razstavo pa umetnik nadaljuje to tematiko, le da jo osredotoči na skupni imenovalec, ki govori o dejstvu, da smo vsi, torej vsak izmed nas, od prvega trenutka, ko pridemo na svet, pod nenehnim nadzorom in s tem v veliki meri vodeni in da vse, kar se dogaja v svetu okoli nas, ni zgolj naključje. Avtor nas v živo popelje v orwelovski svet prihodnosti. Mar take?
Uroš Weinberger je pred desetimi leti končal študij slikarstva, leta 2005 pa še podiplomski študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Vmes se je izpopolnjeval tudi na Akademiji za likovno umetnost v Sofiji, sicer pa kot samostojni kulturni ustvarjalec živi in dela v Ljubljani. Razstava bo v Mestni galeriji na ogled do 3. junija.