
Izziv: Kranjska orientacijska liga
"Kaj pa, če se kdo izgubi?" vprašam Miho Knifica, ki je postavil progo za udeležence Kranjske orientacijske lige. "Ne bodo se, ne bodo," je bil odločen.
Spodnje Bitnje - Društvo tabornikov Rod Stražnih Ognjev je po aprilski uvodni preizkušnji v soboto znova organiziralo Kranjsko orientacijsko ligo (KOL). Prvič so jo organizirali na Mlaki pri Kranju, tokrat je bil start in zaključek v Spodnjih Bitnjah. »Zaradi sodobnih življenjskih stilov imamo vse manj stika z naravo, zato smo želeli omogočiti taborniško orientacijsko izkušnjo tudi tistim, ki niso taborniki. Torej ljudem, ki radi hodijo v naravo, tečejo, na progi pa se jim razkrijejo še lepote narave,« so sporočili taborniki Rodu Stražnih Ognjev. Tabornik Miha Knific je pripravil sobotno progo dveh dolžin: krajša je bila dolga slabe tri kilometre, daljša čez sedem kilometrov. Udeležba je brezplačna, udeleženci, med katerimi so bili tako posamezniki kot družine, so na startu prejeli karto v razmerju 1 : 10 000 in kompas, na progi pa so morali iti mimo več kontrolnih točk. Nekateri udeleženci so orientacijsko izkušnjo vzeli kot rekreacijo, drugi za trening. »Že trinajst let tečem orientacijski tek pod okriljem Slovenske orientacijske lige. Danes sva s soprogo Irmo prišla sem za trening,« je povedal Janez Pretnar iz Tržiča, ki je bil tudi zmagovalec KOL. Razdaljo 7,750 km je premagal v 47 minutah, minuto za njim je v cilj pritekel aktualni državni prvak v orientacijskem sprintu Jan Dovč iz OK Tivoli. »Za najzvestejše člane, ki se bodo orientacij oziroma lige udeleževali redno – v letu je predvidenih dvanajst do šestnajst orientacij – smo naredili tudi sistem točkovanja, ki bo na koncu sezone nagrajen z nagrado sponzorjev. Posamezniki lahko tekmujejo posamezno ali sodelujejo z drugimi posamezniki in ekipami. Ekipe so lahko na vsaki orientaciji sestavljene iz drugih posameznikov,« je pojasnil Miha Knific. Točkujejo se posamezniki v več kategorijah (kratka proga za otroke v ločenih kategorijah na dečke in deklice, kratka proga za družine z malimi otroki, dolga proga za udeležence, starejše od petnajst let, v ločenih skupinah »absolutna kategorija« in »absolutna kategorija – dekleta« ter interno točkovanje za taborniške rodove).
Kranjsko orientacijsko ligo so kot projekt za mladinsko dejavnost prijavili pri kranjski občini, ta jim je z manjšim finančnim prispevkom projekt odobrila. »Naslednji dogodek bo foto kolesarska orientacijska liga 1. junija. Udeleženci bodo kolesarili v okolici Kranja, kontrolne točke pa bodo posneli kar s fotoaparatom,« je še dejal Knific, ki je KOL se pred starom pravilno napovedal: nihče od udeležencev se res ni izgubil ...