Ekipa Nepredvidljivih iz Osnovne šole Predoslje je še pred odhodom na evropsko prvenstvo svoj projekt predstavila v avli kranjske občine, kjer so si ga z zanimanjem ogledali tako starši kot gostje in župan Mohor Bogataj. (Foto: Gorazd Kavčič)

Izzivi mladih so tudi rešitev za starejše

Mladi iz Osnovne šole Predoslje so se pogumno vključili v mednarodni projekt First Lego League. Ker je bila letošnja tema iskanje rešitev za starejše, so raziskovali, kako jim s pomočjo robotov olajšati težave ter omogočiti kvalitetnejše življenje.

Biti državni prvak in si zaslužiti nastop na evropskem prvenstvu je dosežek, ki je zagotovo vreden spoštovanja, ne glede na to za kakšno tekmovanje gre. Biti državni prvak v FLL (First Lego League) pa je nekaj posebnega že zato, kar je tekmovanje novo in za številne skorajda nepredstavljivo. Temelji namreč na znanju konstruiranja robotov, katerih naloga je reševanje težav. V resnici gre za izziv za znanstvenike, ki pa so se ga pogumno lotili tudi osnovnošolci, saj je namenjen mladim med devetim in šestnajstim letom starosti po vsem svetu.

Po lanskem prvem (poskusnem) tekmovanju je projekt tudi v Sloveniji dobil zeleno luč in letos je na njem sodelovalo že 32 ekip iz tridesetih slovenskih osnovnih šol, najboljši pa so se nato pomerili na odprtem državnem prvenstvu v Kranju. Z največ iznajdljivosti, znanja, pa tudi veselja ob skupinskem delu je zmagala ekipa Nepredvidljivi iz Osnovne šole Predoslje pod vodstvom mentorja Uroša Lotriča in vodja ekipe Boštjana Oreharja.

Kakšen je njihov projekt, kaj vse so morali narediti za zmago, pa tudi kako se pripravljajo na bližnje mednarodno tekmovanje v Nemčiji, so člani ekipe: Brina Avsec, Zala Ažman, Blaž Bohinc, Gašper Lotrič, Tevž Lotrič in Vid Marušič, prejšnji teden predstavili v avli kranjske občine. »Pobudo, da se vključimo v projekt, nam je dal naš mentor, ki nam ga je tudi predstavil. Vsi smo navdušeni nad roboti, zato smo se odločili, da začnemo raziskovanje,« je povedal osmošolec Blaž Bohinc in dodal, da ga roboti zanimajo že od takrat, ko je za deveti rojstni dan dobil robota Mindstorms.

Ker je bil letos naslov naloge Rešitve za starejše, je bil za mlade prvi izziv, da ugotovijo, kakšne težave imajo starejši in kako bi jim pri reševanju lahko pomagali roboti.

»Da smo ugotovili, kakšne probleme sploh imajo, smo šli najprej v dom starejših občanov. Predstavili so nam, kako živijo, s kakšnimi težavami se srečujejo. Tako smo izvedeli, da imajo težave z nastavljanjem primerne temperature vode pri tuširanju, zaradi česar se velikokrat poparijo. Prav tako smo izvedeli, da je lahko problem odpiranje knjig in listanje po njih. Tisti, ki so na invalidskih vozičkih, imajo težave z odpiranjem in zapiranjem vrat. Spoznali smo tudi takšne, ki imajo težave po možganski kapi in ne čutijo določenih delov telesa. Tako nog ali rok ne morejo premikati ali jih premikajo nekontrolirano,« je dragoceno izkušnjo tako za projekt iskanja rešitev z roboti kot za življenje opisal Tevž, Brina pa je pojasnila, da so srečali gospo, ki po možganski kapi ne čuti desnega dela telesa, zato se ji desna noga obrača navzven. Tako je veliko možnosti, da pade. »Mi smo ji naredili napravico, ki meri, kakšen je kot, in če ta ni pravilen, jo opozori,« je povedala Brina, fantje in dekleta pa so potem pojasnili, kako se lotijo problemov in kako jih rešujejo, saj so izzivi reševanja problemov kompleksni, tekmovanje pa je sestavljeno iz treh delov: robotskega tekmovanja, projekta in vrednot.

Najbolj zanimivo je zagotovo robotsko tekmovanje, saj osnovnošolci načrtujejo, konstruirajo in programirajo robota iz seta Lego Mindsorms. Robot mora na posebej izdelani standardizirani in tematski igralni podlogi reševati različne probleme na temo določenega izziva.

Ker je bil letos izziv rešitve za starejše, je robot skupine Nepredvidljivih iz Predoselj pokazal, kako lahko pomaga pri tem, da gre po zdravila, da pelje psa na sprehod, gre na fitnes, vezenje, na bowling,… S tem in predstavitvijo projekta so mladi iz OŠ Predoslje osvojili prvo mesto v državi, trenutno pa se pripravljajo na tekmovanje v Nemčiji.

Omeniti je treba tudi ekipo Robo Žagarica iz kranjske Osnovne šole Staneta Žagarja, ki je na državnem prvenstvu FLL dobila nagrado za projekt.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / sreda, 19. maj 2021 / 07:34

Proti lažnim vsebinam tudi kamniška knjižnica

Kamnik – Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik se je kot prva knjižnica v Sloveniji pridružila sedemstotim knjižnicam po svetu, ki s programom NewsGuard, nameščenim na knjižničnih računalnikih, svoji...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 25. april 2013 / 07:00

Anketa: Smeti ni bilo veliko

Spomladanske čistilne akcije, ki jih prirejajo občine in društva, gredo letos počasi h koncu. Minulo soboto so jo organizirali tudi v občini Cerklje. Nekaj pridnih prostovoljcev smo vprašali, kakšnih...

GG Plus / četrtek, 25. april 2013 / 07:00

Varnost je vedno pred užitki

Da bo sezona prijetnejša, so opozorila vedno dobrodošla.

Kronika / četrtek, 25. april 2013 / 07:00

Derlink novi šef gasilcev

Gasilska zveza Gorenjske je za novega predsednika pred dnevi izvolila Jožeta Derlinka: "Čeprav so gorenjska prostovoljna gasilska društva razmeroma dobro opremljena, vedno stremimo k izboljšavam."

Šport / četrtek, 25. april 2013 / 07:00

Boste izziv sprejeli tudi vi?

Za oviratlon ugodnejša prijavnina le še do 30. aprila

Radovljica / četrtek, 25. april 2013 / 07:00

V petek prvič digitalna projekcija

Radovljica - V radovljiški Linhartovi dvorani bodo v petek prvič predvajali film na novem digitalnem projektorju. Radovljiški kino je tako prvi in doslej edini mali kinematograf...