Denis Kadirić (Foto: Gorazd Kavčič, Boštjan Bogataj)

Policisti grozijo s protesti

"Želimo, da nas opazite, da vidite naše nezadovoljstvo, hkrati pa vedite, da še vedno skrbimo za vašo varnost," pravi sindikalist Miro Volmajer, njegov kolega Denis Kadirić pa: "V plače policistov ne bo posegal nihče. Mi smo svoje za rešitev države že prispevali."

Kranj - »Zavedamo se gospodarske krize in položaja Slovenije v svetu. Toliko bolj, ker se vsakodnevno srečujemo s stiskami ljudi. Vemo, da je varčevanje nujno,« o stavki, ki že poteka in se bo morda še zaostrila ter razumevanju policistov o stanju v državi pravi Miro Volmajer, predsednik območnega Policijskega sindikata za Gorenjsko (zastopa dvesto članov). In takoj pristavi, da ne smejo le policisti nositi bremen preteklih napačnih odločitev in prenašati kritik, ki letijo čez zaposlene v javnem sektorju.

Denis Kadirić, regionalni predstavnik Sindikata policistov Slovenije za Gorenjsko, ki šteje 220 članov, pravi, da ne bodo pristali na linearno znižanje plač in dodatkov: »V plače policistov ne bo posegal nihče. Od leta 2008 do danes smo edini v javni upravi varčevali, naš proračun je sedaj nižji za sedmino ali 50 milijonov evrov!« Hkrati se je policija reorganizirala in dodatno varčevala, novih zaposlenih praktično ni, sedaj želi vlada znova jemati.

Nepravično varčevanje
»Denar je v javnem sektorju in podjetjih v delni ali popolni lasti države nepošteno razdeljen. Lani sem neupravičeno prejel zgolj 400 evrov bruto regresa. V NLB so lani prejeli 1500, letos 800 evrov bruto regresa. Ali smo v istem čolnu?« se sprašuje Volmajer. Policisti so postavljeni v kot. Ne zaradi regresa, saj bodo, podobno kot šolniki, skoraj zanesljivo dobili tožbo za neizplačan lanski regres, pač pa zato, ker je policija podhranjena.

Število policistov se zmanjšuje (v petnajstih letih je število policistov v Kranju padlo s 120 na 56!) zaradi upokojitev, mladih se ne zaposluje, dodatno zaradi slabih plač drugam odhajajo policisti v najboljših letih. »Celotni javni sektor se je v zadnjih desetih letih okrepil za 12 tisoč novih delavcev, nas pa je vse manj. In mi nikoli ne dobimo božičnice, imamo vse slabšo opremo, avtomobili so komaj vozni. Seveda nam prekipeva, razumevanja za stanje v državi je vse manj,« našteva Volmajer. »Ukinjali smo policijske uprave, zmanjšali število zaposlenih, ki jih sedaj močno primanjkuje, in celo ukinjamo dežurne policiste, mi pa še kar delamo. Naj sedaj za še manjše prejemke zagotavljamo enako varnost?« se sprašuje Kadirić.

Na plečih uniformirancev
Ob tem policista opozarjata, da so sami, tako kot je bilo sprejeto z zakonom, že nižali prejemke, manj je denarja za malico, za nadure in podobne dodatke, ki jih želi vlada znova znižati. »Če država meni, da bo na plečih policista, medicinske sestre, paznika in podobnih poklicev, rešila državo, potem smo pa res na psu,« je sarkastičen Miro Volmajer in doda, da je Slovenija med najbolj varnimi državami v EU.

In hkrati za plačo policista začetnika nameni minimalno plačo. Resnici na ljubo si jo krpa z dodatki, ki znašajo do 250 evrov, s predvidenimi ukrepi pa bi začetniku odškrtnili do 80 evrov. Tako nizkih plač si v policiji ne zaslužimo, pravita sindikalista, Kadirić pa vprašuje pristojne: »V ustavi je zapisano, da smo socialna država. Zakaj nas sedaj ista država želi vreči pod prag revščine?«

Dodaja, da noben javni uslužbenec ni kriv za razmere v svetu, da so se do sedaj le odrekali in varčevali v dobro države: »Ja, mi znamo potrpeti, vendar koliko časa še? Kdaj bo gospodarstvo delovalo?« Če ne bo šlo drugače, tudi v sindikatu policistov napovedujejo stavko. Takrat bodo stavkali vsi, tako člani kot nečlani enega ali drugega policijskega sindikata.

Protest, ne stavka
Policisti stavkati zakonsko ne smejo, to tudi zavračajo, saj bi bilo nedopustno ogrožati državljane in turiste. Zato pa protestirajo. »Želimo, da nas opazite, da vidite naše nezadovoljstvo, hkrati pa še vedno skrbimo za vašo varnost,« pove Volmajer, ki mu je žal, da bo marsikdo v prihodnjih dneh njihov protest občutil na lastni koži – pri prehodu meje s Hrvaško, kjer bodo policisti opravljali poostren nadzor. To pa lahko pomeni tudi daljše kolone na mejnih prehodih. In če to ne bo zaleglo? »Verjamem v pravno državo, sicer pa bomo kričali zelo na glas,« pove policijski sindikalist.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 27. april 2018 / 14:36

Planinska zveza Slovenije ima novega predsednika

Ljubljana – Na redni letni in volilni skupščini Planinske zveze Slovenije, ki je bila v soboto, 21. aprila, v Šoštanju, je na čelu slovenskih planincev dosedanjega predsednika Bojana Rotovnika nasl...

Objavljeno na isti dan


Žiri / sobota, 28. junij 2008 / 07:00

Prizadevanja za boljše življenje

Ob žirovskem občinskem prazniku je župan podelil štiri priznanja zaslužnim občanom.

Gospodarstvo / sobota, 28. junij 2008 / 07:00

Agencija hiti z odločbami

Večina vlog za pridobitev sredstev programa razvoja podeželja je bila nepopolnih, zato daljši postopki obravnave.

Kronika / sobota, 28. junij 2008 / 07:00

V spomin na vojno

Pred Policijsko upravo Kranj so odkrili spominsko znamenje na osamosvojitveno vojno.

Gospodarstvo / sobota, 28. junij 2008 / 07:00

Brnik kot prometno stičišče

Hitro naraščanje prometa na ljubljanskem letališču omogoča dobro poslovanje in uresničevanje smelih razvojnih načrtov.

Gorenjska / sobota, 28. junij 2008 / 07:00

Zdravstveni dom prednostna naloga

Ob občinskem prazniku smo se z županom Železnikov Mihaelom Prevcem pogovarjali o sanaciji po lanskih poplavah, zagotavljanju poplavne varnosti in drugih načrtih občine.