Ekološki avtogol z Naturo

V Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da bi s širitvijo Nature 2000 škodili trajnostnemu razvoju Slovenije.

Učinki (ne)investicij v proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije: - ob izgradnji celotne verige hidroelektrarn na Savi bi se pocenila energija za 8 do 10 odstotkov, - če hidroelektrarne ne bodo zgrajene, bodo do leta 2054 prihodki nižji za 2,1 milijarde evrov, država bo izgubila 730 milijonov evrov, slovenska industrija 531 milijonov evrov, - samo letos bo država za podporo obnovljivim virom energije (fotovoltaika) namenila 150 milijonov evrov, - za umestitev infrastrukture na področju hidroelektrarn investitor potrebuje 12 let, - za desetino se povišajo stroški investicijske vrednosti projektov, če jih izvajajo v območju Natura 2000, - s pomočjo vetrnih elektrarn naj bi do leta 2020 (zaveza Slovenije!) proizvedli 54-krat več električne energije.

Ljubljana - Slovenija je z vstopom v EU z Naturo 2000 zaščitila dobro tretjino površin v Sloveniji ali dvakrat več od povprečja EU. Sedaj je na mizi nov predlog širitve območja, kar v GZS ocenjujejo za neprimerno, saj bi resno ogrozili nove infrastrukturne projekte, škodili zagonu slovenskega gospodarstva in celo škodovali trajnostnemu razvoju Slovenije.

»Osnova za razširitev na potencialna posebna ohranitvena območja niso znanstveno utemeljene podlage,« so prepričani gospodarstveniki in dodajajo, da bi morali več pozornosti nameniti proizvodnji električne energije iz hidroelektrarn. Gre za obnovljiv vir energije, ki ne rabi podpor, proizvodnja pa zadnja leta stagnira. »Letos bomo morali za podpore obnovljivih virov energije nameniti več kot 150 milijonov evrov ali več, kot je vrednost ene hidroelektrarne na srednji oziroma spodnji Savi. Na področju vetrnih elektrarn je Slovenja z 2,2 inštaliranima megavatoma na repu lestvice v Evropi, kjer prednjačijo Nemčija, Španija, Francija in Italija,« pravijo o izgubljenih priložnostih.

S širitvijo Nature 2000 bi jih izgubili še več. Pomenila bi nesorazmerno visoka administrativna, postopkovna in stroškovna bremena pri umeščanju objektov v prostor. Tudi razvoj obnovljivih virov energije s pomočjo hidroelektrarn in vetrnih elektrarn bo vprašljiv, s tem pa Slovenija ne bo izpolnila cilja po proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov v višini 20 odstotkov do leta 2020.

V GZS zato nasprotujejo širitvi Nature 2000 kar počez, zahtevajo revizijo osnutka širitve in protestirajo proti ignoriranju gospodarstva. Predlagajo, da se iz območja Nature 2000 izvzame deset območij, kjer bi lahko postavili nove kapacitete za proizvodnjo električne energije. Med njimi tudi območja Sava Medvode–Kresnice in Berje–Zasip. V prvem primeru je Natura 2000 predvidena zgolj zaradi zaščite sulca. »Iz zahtev biogeografov je za sulca opredeljeno, da je potrebno razglasiti vsaj eno novo območje. V predlogu širitve Nature 2000 je podano novo območje in še dve razširitvi, skupno za več kot 870 hektarjev. Je to nujno,« se sprašujejo gospodarstveniki.

Ugotavljajo, da že desetletje na področju obnovljivih virov energije udejanjamo napačno in neracionalno energetsko politiko. Na srednji Savi se od leta 2004 do danes ni premaknilo nič, ni niti koncesijske pogodbe, umeščanje v prostor se resno še niti začelo ni. S pomočjo vetrnih elektrarn naj bi do leta 2020 proizvajali električno energijo z inštalirano močjo v višini 119 megavatov. Trenutno ima Slovenija 2,2 inštalirana megavata moči in je na repu Evrope. »Zagovorniki širitve Nature 2000 na ministrstvu za kmetijstvo in okolje trdijo, da ta ne prepoveduje ničesar. Izkušnje v Sloveniji pa so jasne in znane: nič ni prepovedano, le premakne se nič,« pravijo v GZS in tudi, da so to vzroki, da se investitorji ogibajo Slovenije. In še: proti širitvi Nature 2000 je tudi ministrstvo za infrastrukturo in prostor.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 8. julij 2022 / 16:25

V četrtek potrdili 1323 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V četrtek so v Sloveniji ob 573 PCR-testih in 4305 hitrih antigenskih testih potrdili 1323 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v četrtek zaradi covid...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Anketa: Idealne rešitve za asfaltno bazo ni

Investitor, Gorenjska gradbena družba, načrtuje selitev asfaltne baze iz Podrebra v Gačo, prav tako v občini Naklo. Nekaj naključnih sogovornikov v Podbrezjah smo vprašali, kaj menijo o novi lokaciji.

Prosti čas / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Če si v glasbi dolgočasen, je pot do konca kratka

Decembra lani je minilo petdeset let od prvega nastopa Alfija Nipiča. V sklopu praznovanja glasbenega abrahama bo štajerski glasbenik v četrtek, 18. aprila, ob 19. uri nastopil tudi v športni dvorani...

GG Plus / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Vsakemu volivcu dva glasova

Zveza društev upokojencev Slovenije je ob koncu marca v državni zbor vložila 5629 podpisov podpore za novelo volilnega zakona. Eden od upokojenih ekspertov, ki so pripravili predlog zakona, je tudi dr...

GG Plus / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Naravna hrana je tudi zdravilo

Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj je gostil avstralskega strokovnjaka s področja naravne, lokalne ekološke pridelave hrane dr. Johna Fielderja.

Kronika / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Želeli so le kapital, ne sodelovanja

V Kranju so nadaljevali sojenje nekdanjemu direktorju Gorenjskega tiska Edvardu Jurjevcu in tiskarskemu mogotcu Martinu Odlazku. Matjaž Satler: Niso si želeli sodelovanja, ampak samo kapital. Kristina...