
Komunala priložnost za zagon
Vložki v komunalno infrastrukturo so bili v preteklosti premajhni. Kako v nove investicije?
Ljubljana - Zbornica komunalnega gospodarstva (ZKG) je organizirala strokovni posvet z okroglo mizo z naslovom Komunalna infrastruktura – priložnost za investicijski zagon. Sodelujoči so se strinjali, da je (vzdrževana) infrastruktura nujna za izvajanje kakovostnih komunalnih storitev in da so bili vložki vanjo v preteklosti občutno premajhni. Pri tem je pomembno sodelovanje vseh deležnikov, kar povečuje možnosti za nov investicijski zagon, koristi od tega pa bodo neposredno in takoj občutili občani.
Janko Kramžar, predsednik zbornice, je izpostavil, da danes določene infrastrukture sploh nimamo, po drugi strani je obstoječa deloma v zelo slabem stanju, obnova je nujna: »Rešitev je v obračunavanju amortizacije v zadostni višini, da se bo lahko obnavljala infrastruktura.« Amortizacijska vrzel, ki je nastala zaradi obstoječega obračuna stroškov, ki ni zagotavljala denarja za obnovo in razvoj infrastrukture, je glavna ugotovitev študije, ki jo je povzel dr. Albin Rakar, profesor Fakultete za gradbeništvo in geodezijo.
»Posledice so zastarelo (vodovodno) omrežje, naraščanje izgub in prekinitve v obratovanju. Nujno je, da so stroški za ohranjanje infrastrukture vključeni v ceno, saj brez vzdrževanja infrastruktura ne omogoča kakovostne storitve,« je razložil Rakar in dodal, da bo leta 2020 investicijska vrzel znašala že skoraj milijardo evrov. Tako lokalne skupnosti ne bodo zmogle vzdrževati omrežja.
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je poudaril, da glavne izzive na področju komunalne infrastrukture usmerjata dva dejavnika: izražanje potreb občanov oziroma uporabnikov in potreba po uskladitvi z nekaterimi evropskimi direktivami, ki jih moramo prenesti v naš pravni red. Minister se zaveda, da je stanje slabo: »Uporaba naravnega vira je strošek in tako mora biti tudi obračunana. A te spremembe moramo sprejemati razumno in s prehodnimi obdobji.«
Predstavnika Skupnosti občin Slovenije Leopold Kremžar in Združenja občin Slovenije Jurij Lep sta izpostavila, da morajo imeti občine možnost za zadolževanje. Seveda namensko, predvsem za razvoj komunalne infrastrukture. »Komunalne storitve zahtevajo svojo ceno. Če želimo prebivalcem tudi v prihodnosti zagotavljati kakovostne storitve, moramo prevzeti odgovornost in zbirati sredstva za namensko posodabljanje infrastrukture,« je zaključke posveta povzel Janko Kramžar.