
Rožmanov grob odslej v ljubljanski stolnici
Posmrtne ostanke nekdanjega ljubljanskega škofa Gregorija Rožmana bodo danes prepeljali v Ljubljano in ga v soboto pokopali v ljubljanski stolnici.
Ljubljana - Dr. Gregorij Rožman, nekdanji ljubljanski škof, rojen 9. marca leta 1883 v Dolinčicah na avstrijskem Koroškem, je vodstvo ljubljanske škofije prevzel leta 1930, po Antonu Bonaventuri Jegliču. Zaradi svojega protikomunističnega delovanja in nasprotovanja sodelovanju katoličanov v narodnoosvobodilnem boju ter sodelovanja z italijanskimi in nemškimi okupacijskimi oblastmi se je pred novo jugoslovansko oblastjo 5. maja leta 1945 umaknil na Koroško in nato v Švico, leta 1948 pa je odšel v Združene države Amerike. Sam je želel po begu iz Slovenije odstopiti kot ljubljanski škof, vendar Vatikan tega ni sprejel in ga je kot škofa zadolžil za skrb za slovenske izseljence in begunce v Ameriki, obiskoval pa je tudi Slovence v Argentini, Čilu, Kanadi in Ekvadorju. Umrl je 16. novembra leta 1959 v Clevelandu, pokopali pa so ga na pokopališču samostana slovenskih frančiškanov v Lemontu pri Chicagu v Združenih državah Amerike. Domov, kjer ga je zaradi obtožbe sodelovanja z okupatorjem vojaško sodišče leta 1946 obsodilo na 18-letno zaporno kazen s prisilnim delom, na zaplembo premoženja in na izgubo političnih in državljanskih pravic za deset let po prestani kazni, se ni več vrnil. Vodenje ljubljanske škofije je kot administrator prevzel Anton Vovk, ki je postal škof šele novembra leta 1959, po Rožmanovi smrti.
Po osamosvojitvi Slovenije so se pojavile prve pobude za vrnitev Rožmanovih posmrtnih ostankov v Slovenijo. Leta 2001 se je za to zavzel tudi takratni predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, ki je menil, da škofu pripada grob v domači zemlji in da prekopa ne bi smeli povezovati s sodnimi postopki. Vatikan pa je temu nasprotoval in je postavil kot pogoj za prenos posmrtnih ostankov škofovo sodno rehabilitacijo v Sloveniji. Vrhovno sodišče je sodbo iz leta 1946 razveljavilo in leta 2009 sodni proces zoper škofa Rožmana dokončno ustavilo.
Škof Rožman se tako po 68 letih bega iz domovine in 54 let po smrti vrača domov. V nedeljo so se z mašo v cerkvi v Lemontu, na kateri je somaševal tudi ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik, poslovili od škofa Rožmana in krsto z njegovimi posmrtnimi ostanki prenesli v tamkajšnji pogrebni zavod. Danes jo bodo pripeljali v Slovenijo, v soboto, 13. aprila, ob 15. uri pa jo bodo položili v grobnico slovenskih škofov v ljubljanski stolnici. Škofov zadnji dom bo v stranski kapeli Marije Magdalene, verniki pa se bodo lahko poslovili od njega od 9. ure dalje.