
So tudi dobre stvari
Jeseničan Gaj Trček, ki je nase opozoril v šovu X factor, se je podal na samostojno glasbeno pot. V sredo je predstavil videospot za svojo prvo skladbo z naslovom Barve po dežju.
Simpatični Jeseničan Gaj Trček se je za nastop v lanskem šovu X factor bolj kot zaradi petja odločil v želji po širjenju informacij o tourettovem sindromu, ki ga ima tudi sam, a mu je šov, v katerem se je z vokalno skupino 2byOne prebil do polfinalnih oddaj, dal velik zagon za glasbeno ustvarjanje. Potem ko je zasedba 2byOne zaradi nesoglasij med člani oktobra lani razpadla, si je 25-letnik hitro zavihal rokave in po novem letu izdal prvo samostojno skladbo z naslovom Barve po dežju, v sredo pa je na ljubljanskem Nebotičniku premierno predstavil še videospot zanjo. Kmalu bodo, napoveduje, luč sveta ugledale tudi nove skladbe …
Videti je, da je želja po uspehu na glasbeni sceni pri njem zelo velika, a Gaj pravi, da zanj ni uspeh, da bi se nekoč preživljal z glasbo, temveč želi z njo poslušalcem prenašati svoja sporočila. Besedila piše sam, pri tem pa izhaja iz lastnih izkušenj. S prvo skladbo tako sporoča, da je v svetu, polnem slabih stvari, tudi ogromno dobrih, le najti jih je treba. »Vem, da nisem vrhunski pevec, a se mi zdi, da bi s svojo drugačnostjo, besedili in svežim glasbenim stilom lahko marsikaj naredil na glasbenem področju,« pojasnjuje. Za glasbeno podobo njegove prve skladbe je poskrbel producent Matija Jašarov, v njej pa se elementi elektronske glasbe in popa prepletajo z rapom, kar ne čudi, saj je Gaj v preteklosti že sodeloval v rap skupinah. »Rap da 'komadu' energijo, ga preseka. Preko rapa lahko poslušalcem poveš veliko več, pa tudi bolj energično,« pravi Gaj.
Zaradi študija sicer zadnja leta živi v Ljubljani, svoj debitantski videospot pa se je odločil posneti na rodnih Jesenicah. V njem se prepletajo zgodbe osmih ljudi, ki se spopadajo z različnimi problemi v sodobni družbi. »Prikazati želim zgodbe vsakdanjih ljudi in kaj sem jim dejansko dogaja v življenju. Brez olepšav, to, kar vidim, ko grem po ulici,« je razložil Gaj. Scenarij je napisal skupaj z Gregorjem Kodermanom in Matijem Jašarovim. »Idejo smo nato predstavili Aljoši Korenčanu, zdela se mu je zanimiva, takoj je bil za,« se spominja mladi pevec. Glavni junaki videpospota so na začetku predstavljeni kot posamezniki, a po nekajkratnem ogledu videospota se izkaže, da so vsi na nek način povezani med seboj, poudarja Gaj. Eno od zgodb v spotu 'riše' tudi paraolimpijec, plavalec Darko Đurič, nekdanji Gajev sošolec na Fakulteti za šport. »Darka dobro poznam, ogromno je naredil v življenju. Zelo ga cenim, zato sem ga tudi vpletel v spot,« je razložil sogovornik.
Ta čas se bo posvetil predvsem promociji videa. Pripravljenih ima že nekaj novih skladb, načrtuje tudi duet s sotekmovalko iz X factorja. S katero pevko bo združil moči, še ni želel razkriti, povedal je le, da bosta posnela rock balado. Glede na odziv na prve skladbe se bo Gaj odločil, kako bo nadaljeval kariero: »Če ne bo pravega odziva, bom ustvarjal zase, če pa me bodo ljudje začutili, se bom pa lotil izdaje plošče. Imam 'ful' idej, kako bi izgledala, bila bi kakor moja 'knjiga'. Se pa zavedam, da so v svetu glasbe pri koritu eni in isti, zato je težko priti zraven.«
Gaj je izjemno zgovoren fant, ki brez zadržkov z drugimi deli stvari, ki so ga zaznamovale. Tudi na svoji spletni strani podrobno opisuje svojo življenjsko pot, na kateri se je srečal s kar nekaj ovirami in prelomnicami. »Ni me sram govoriti o stvareh, ki so se mi zgodile. Ne gre za to, da bi se smilil samemu sebi, pač pa bi rad s svojim razmišljanjem in izkušnjami komu pomagal, da bo dobil voljo do življenja in doseganja novih ciljev. V tem smislu vidim tudi svojo glasbo.«
Gaj poudarja, da so mu na glasbeni poti in na splošno v življenju že od nekdaj v največjo oporo mami, brat dvojček in polbrata. S petjem se je sicer srečal že v osnovni šoli, pel je v šolskem zboru, kasneje tudi v nekaj glasbenih skupinah, že v rani mladosti pa so ga zasvojili smučarski skoki, ki jih je treniral kar štirinajst let, vse do 22. leta. Še danes je zgornjesavski rekorder, saj je leta 2008 kot predskakalec v Planici poletel 193 metrov. Ljubezen do športa ga je pripeljala na fakulteto za šport, ta čas obiskuje tretji letnik. Veliko pozornosti posveča tudi širjenju znanja o tourettovem sindromu. »Pred dvema mesecema smo s prijatelji ustanovili društvo za pomoč otrokom s tem sindromom. Jaz bom nekakšna 'maskota' društva,« pravi Gaj, ki jeseni načrtuje dobrodelni koncert za pomoč društvu.
Prvi znaki tourettovega sindroma so se pri njem pojavili že pri osmih letih, z močno voljo in koncentracijo pa se je naučil obvladovati t. i. tike oz. gibe, ki jih povzroča sindrom. Slednji ga v vsakdanjem življenju ne ovira pretirano, danes vozi avto, nastopa, sinhronizira risanke, včasih je skakal s smučmi … »Le kakšen pantomimik ne bi mogel biti, ker ne morem biti dolgo pri miru,« se pošali in doda, da sta za obvladovanje sindroma ključni trma in močna volja. V želji pomagati drugim je o tourettovem sindromu spregovoril tudi v X factorju. Na tem področju so se njegova pričakovanja izpolnila, saj je bil, kot pravi, odziv gledalcev velik, razočaral pa ga je odnos ustvarjalcev šova: »Vsi so nam obljubljali pomoč pri ustvarjanju glasbene kariere, po koncu šova pa smo tekmovalci ostali prepuščeni sami sebi.«