V spomin: Boris Strel (1959 - 2013)
Sorodniki, prijatelji, številni smučarji in ljubitelji smučanja ter številni Škofjeločani smo minuli četrtek obnemeli ob sporočilu, da je na svojem domu v Crngrobu pri Škofji Loki umrl Boris Strel.
Razen res mladim, nikomur ni bilo treba razlagati, kdo je bil Boris. Poznali smo ga po velikih tekmovalnih uspehih, ki jih je doživljal z zlato generacijo naših smučarjev, poznali smo ga kot pravega borca in po končani tekmovalni karieri kot podjetnika in iskrivega sogovornika.
»Borisa se spominjam kot razigranega otroka, bil je izjemen talent. Vedno je bil borben, šport mu je pomenil vse. Veliko bi lahko povedal, kako je začel pohod na vrh. Spomnim se, da je bila zanj največja kazen, kadar zaradi slabših ocen za nekaj dni ni smel na trening. Nato je znova prišel in treniral še bolj zagnano kot prej. Tako je že kot mladinec mešal štrene najboljšim, bil je državni prvak, se prebil v državno reprezentanco ter nato nadaljeval bleščečo kariero,« je minuli petek na žalni seji povedal njegov trener in član SK Alpetour Jaro Kalan ter spomnil na velike uspehe, ki so se za Borisa začeli z naslovom evropskega mladinskega prvaka ter dosegli vrhunec s prvo in do danes edino slovensko moško veleslalomsko zmago na tekmi svetovnega pokala decembra 1981 v italijanski Cortini d'Ampezzo ter bronasto veleslalomsko medaljo na svetovnem prvenstvu februarja 1982 v Schladmingu.
Boris je dvakrat nastopil tudi na olimpijskih igrah (v Lake Placidu in Sarajevu), bil pa je tudi tretji na domači tekmi ta Pokal Vitranc leta 1979. Ker se je na treningu smuka poškodoval in težav ni mogel povsem odpraviti, je že pri 26 letih končal tekmovalno kariero. Oprijel se je servisiranja smuči, s smučanjem je ostal povezan tudi kot član strokovnega sveta pri SZS.
»Borisa bomo pogrešali, pomembno pa je, da bo ostal v našem spominu in da bomo nadaljevali njegovo dediščino tudi v prihodnosti,« je na petkovi žalni seji poudaril predsednik SK Alpetour Janez Dekleva, škofjeloški župan Miha Ješe pa je povedal, da bo dobil svoje mesto tudi v nastajajočem muzeju športa na loškem gradu.
Velikanu slovenskega športa so se minuli konec tedna s podpisovanjem v žalno knjigo v domači Škofji Loki poklonili mnogi, na sedežu Smučarske zveze Slovenije pa so izobesili slovensko zastavo na pol droga. Pokopali ga bodo danes, v sredo, 3. aprila, ob 16. uri na loškem mestnem pokopališču.
Borisa bomo pogrešali mnogi, najbolj njegov sin Tomaž, ki je istočasno izgubil tako očeta kot prijatelja.