Izvoljena je bila enajsta vlada v samostojni Sloveniji, prva z žensko predsednico. (Foto: Gorazd Kavčič)

Izbrana vlada za leto dni

V sredo je bila izvoljena vlada Alenke Bratušek, ministri so takoj prisegli, včeraj opravili primopredajne posle in opoldne je nova vlada že prvič zasedala.

Ljubljana - Državni zbor je z 52 glasovi za in 35 proti v sredo potrdil trinajstčlansko vlado premierke Alenke Bratušek. Njena vlada ima ministra več kot prejšnja Janševa, razprava o njej je v sredo potekala osem ur, uvodoma pa je predsednica Alenka Bratušek ponovila prednostne naloge, ki jih namerava izpolniti v letu dni, potem pa bodo šli po zaupnico v parlament. Nova ministrska predsednica je znova poudarila, da njena vladna ekipa ne premore le strokovnosti, temveč tudi pogum, da je v teh zahtevnih časih sprejela izziv.

Tudi tokrat je bilo v razpravi precej pozornosti namenjene Zoranu Jankoviću, ki je 20. marca datiral svojo odstopno izjavo. Poslanka Eva Irgl je dejala, da se je s tem preselil med strice iz ozadja, Alenka Bratušek pa je odvrnila, da je osebnost, kakršna je Janković, lahko samo v ospredju. Igorju Maherju, ki je bil izvoljen za ministra za infrastrukturo in prostor, pa so očitali črno gradnjo. Bratuškova je dejala, da se ne bo ozirala na to, kar piše v medijih, temveč se bo z ljudmi pogovorila.

Ministri v vladi Alenke Bratušek so: Uroš Čufer (finance), Karl Erjavec (zunanje zadeve), Tomaž Gantar (zdravje), Uroš Grilc (kultura), Igor Maher (infrastruktura in prostor), Roman Jakič (obramba), Tina Komel (Slovenci po svetu), Anja Kopač Mrak (delo, družina, socialne zadeve in enake možnosti), Jernej Pikalo (izobraževanje, znanost in šport), Senko Pličanič (pravosodje), Stanko Stepišnik (gospodarski razvoj in tehnologija), Gregor Virant (notranje zadeve in javna uprava) in Dejan Židan (kmetijstvo).

V sredo smo med polemično razpravo lahko prisluhnili tudi nekaterim slikovitim izjavam gorenjskih poslancev. Ko je Mihael Prevc iz SLS utemeljeval, zakaj poslanci te stranke ne bodo glasovali za ministrske kandidate, je dejal, da je stranka pred letom dni že zavrnila sodelovanje v morebitni vladi takratnega relativnega zmagovalca volitev Zorana Jankovića. Odvrnili so jih avtoritativen slog vladanja, podcenjevalen odnos do partnerjev in pomanjkanje konkretizacije vsebin in usmeritev. Slednje očita tudi vladi Alenke Bratušek. »Kratka koalicijska pogodba se bere kot lepa pravljica in obljublja rešitev vseh problemov v državi,« je dejal Prevc. Matej Tonin iz N.Si, ki je novo ministrsko ekipo pred kratkim imenoval divji cvet, pa je sedaj dodal, da je na pogled lahko lep, vsebina pa je največkrat strupena. Proti novi vladi so glasovali, ker da ne verjamejo v izboljšanje razmer v Sloveniji, hkrati pa napoveduje, da bodo ravnali konstruktivno, vlado presojali po programu, podprli pa tisto, kar bo tudi v skladu z usmeritvami njihove stranke. Slikovito primero je uporabil tudi Saša Cigler (SDS), ki je bil poslanec le kratek čas. »Obljubili ste, da se boste usedli na voz in ga preusmerili v pravo smer. Zdi se mi, da ima ta voz sicer garmin, nima pa koles,« je dejal Cigler in koalicijsko pogodbo ocenil kot katalog z lepimi slikami, pa brez pomembnih tehničnih podatkov in cen. »Kako nas boste potem prepričali, da nam ponujate nekaj dobrega!« Branko Grims (SDS) pa je med drugim Bratuškovi, ki je govorila, da bo pri izbiri ministrske ekipe dala prednost strokovnosti in upoštevala emancipacijo žensk, očital, da je z imenovanjem Romana Jakiča za obrambnega ministra storila ravno nasprotno. Lahko bi namreč izbrala strokovnjakinjo (in žensko) Ljubico Jelušič, tako pa se je odločila po političnem merilu.

Nova vlada je včeraj že prvič zasedala. Prejšnji ministri so se večinoma preselili nazaj v poslanske klopi, med njimi pa ni ne bivšega premiera Janeza Janše ne gospodarskega ministra Radovana Žerjava. Slednji, ki je zapustil tudi vodenje stranke, je že pred časom povedal, da se želi vrniti v gospodarstvo, Janez Janša pa bo na čelu stranke ostal kot nepoklicni predsednik, sicer pa naj bi se ukvarjal s svetovanjem tujim vladam in pisanjem knjig.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / četrtek, 7. julij 2016 / 12:18

Janez Korošec posmrtno častni občan Bohinja

Bohinjska Bistrica – Občina Bohinj bo 26. avgusta, ob prazniku občine, ki je posvečen spominu na štiri srčne može, ki so na ta dan leta 1778 prvič stopili na Triglav, podelila tudi občinska priznan...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Anketa: Predstavili lokalne jedi

Potuj z jezikom je letošnja tema že 27. festivala Turizmu pomaga lastna glava. Na turističnih tržnicah v Kranju so gorenjski osnovnošolci v torek in četrtek predstavili tipične lokalne jedi v svojem n...

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Prepriča že sam okus

Ob zadnjih prehranskih aferah postaja še pomembneje, od kod izvira hrana, ki konča na naših krožnikih. Lokalno pridelana hrana je namreč najbolj kakovostna in varna.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Forum trajnostnega razvoja

Družbe v skupini Elektro Gorenjska letos tretjič zapored organizirajo brezplačni posvet Forum o obnovljivih virih (OVE) in učinkoviti rabi energije (URE).

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Učinkovito nižanje stroškov

Model pogodbenega financiranja, kjer ukrepe za učinkovito rabo energije financira tretji partner, omogoča gospodarskim družbam in drugim institucijam prihranke pri energetskih stroških.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

O toplotnih in fotonapetostnih sistemih

Pred dnevi je Drago Papler izdal knjigo Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov, ki zajema vse vidike alternativne oskrbe z električno energijo s pomočjo neusahljivega in ek...