Optimizacija po vzhodnjaško
Test: Kia Optima 1.7 CRDi TX Vision A/T
Ko je nastajala največja limuzina južnokorejske Kie, so razvojniki začeli s praznim listom, bolje rečeno s praznim računalniškim zaslonom. Za avtomobil, ki bi lahko resno pomešal karte tudi v srednjem razredu, se namreč niso mogli ozreti na dediščino, ampak zgolj na konkurenco. In ko je prišla Optima na ceste, je požela aplavz.
Zunanjost, ki je nastala pod taktirko veščega oblikovalskega šefa Petra Schreyerja, je dovolj drzna, da Optima na cesti ne ostane neopažena, dovolj elegantna, da se lahko kosa tudi z limuzinami bolj zvenečih avtomobilskih imen, in dovolj drugačna od konfekcijskih izdelkov v tem velikostnem razredu. Spredaj jo zaznamujejo agresivna maska hladilnika, ki se nadaljuje v mišičast pokrov motorja, in veliko vetrobransko steklo, na straneh v športne bočne linije in nato v skoraj kupejevsko prirezan zadek z vpadljivimi lučmi, ki učinkovito razbijajo pločevinasto monotonost. Morda Optima vzbuja tudi športno poželjivost, vendar je vendarle limuzina, ki s svojo velikostjo obljublja predvsem udobje.
In glede prostornosti je ta avtomobil res izdaten, pri čemer zadnji del potniške kabine nič ne zaostaja za sprednjim. Voznikov sedež razvaja z ogrevanjem in hlajenjem, tudi vsi ostali potniki imajo pod seboj ogrevano sedežno površino. Zadnja klop ne bi dobila nagrade za udobje, prtljažnik pa s svojo prostornino sega nad povprečje v tem razredu.
Za volanom se morda za nekaj trenutkov zazdi, da je armaturna plošča s številnimi stikali in lučkami nekoliko preveč načičkana, vendar to ne more zasenčiti uporabne vrednosti vseh asistenčnih sistemov, ki jih premore ta avtomobil v izvedbi z najvišjim nivojem opreme, vključno z ogrevanjem volanskega obroča, vgrajeno navigacijo, opozorilnikom za nenamerno menjavo voznega pasu, samodejnim parkirnim sistemom in tako naprej. Merilniki so z dvobarvno grafiko domišljeno pregledni, za privajanje na stikala si je treba vzeti nekaj časa.
Pri motorjih žal ni velike izbire, prevladuje 1,7-litrski turbodizelski štirivaljnik, ki se sicer ponaša z okoljsko sprejemljivostjo, med vožnjo pa bi mu dobro delo nekaj dodatne moči. Sprva se oglasi dokaj glasno, a ko doseže delovno temperaturo in na relacijskih vožnjah, se precej umiri. Kljub temu ostaja priokus podhranjenosti, saj je avtomobil nenazadnje dokaj težak. V kombinaciji s šeststopenjskim samodejnim menjalnikom mu je mogoče ukazovati tudi z vzvodoma na volanskem obroču.
Podvozje je naravnano predvsem na udobje, kar pomeni, da se na cestne grbine odziva dokaj mehko, sem in tja na kakšno krajšo tudi nekoliko bolj grobo. Bolj dinamični vozniki na volanu pogrešajo natančnejše informacije o stiku koles z vozno podlago, drugih večjih zamer pa pri Optimi ni.
Kakšna je vrednost avtomobila, nenazadnje odloča cena in pri Optimi je ta v zelo dobrem sorazmerju, zlasti upoštevaje lastnosti in količino opreme.
Osnovni tehnični podatki
Mere: d. 4,845, š. 1,830, v. 1,455 m, medosje 2,795 m
Prostornina prtljažnika: 505 l
Teža (prazno v./ dovoljena): 1581/2050
Vrsta motorja: štirivaljni, bencinski
Gibna prostornina: 1685 ccm
Največja moč pri v/min: 100 kW/136 KM pri 4000
Največji navor pri v/min: 330 Nm pri 2000-2500
Najvišja hitrost: 197 km/h
Pospešek 0-100 km/h: 11,6 s
Poraba goriva po EU norm.: 4.9/7,9/6,0 l/100 km
Emisija CO2 g/km: 158 (Euro V)
Maloprodajna cena: 32.990 EUR
Uvoznik: KMAG, Ljubljana