![](/images/20130207/302079988-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Sedaj še DeSUS-ovo slovo
Iz vladne koalicije se bo poslovila tudi stranka DeSUS, je ta teden potrdil svet upokojenske stranke. To se bo zgodilo 22. februarja.
Svet stranke je vodstvu dal tudi mandat za pogovore o projektni vladi. Prvak stranke DeSUS Karl Erjavec računa, da bodo potem lahko vložili konstruktivno nezaupnico. Sicer pa se bosta konec februarja iz vlade poslovila tudi oba ministra, poleg zunanjega Karla Erjavca tudi zdravstveni Tomaž Gantar. Tako sta prejšnji teden, potem ko je koalicijo zapustila DL, storila tudi njena ministra, Senko Pličanič, ki je vodil resor za pravosodje in javno upravo, in Janez Šušteršič, finančni minister. Premier Janez Janša pa je zelo hitro našel zamenjavo za oba ministra: finančno bo vodil on sam, minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač pa bo prevzel pravosodno. Zamenjali so tudi državne sekretarje v obeh ministrstvih. Kmalu naj bi se poslovila še tretja koalicijska stranka, SLS. Iz politike pa se poslavlja njen predsednik Radovan Žerjav, ki na kongresu stranke (ta bo 2. marca) ne bo več kandidiral za predsedniško mesto. Že pred kratkim je napovedal, da ima vsega dovolj. Kandidata za predsednika SLS sta Laris Gaiser in Franc Bogovič, sedanji kmetijski minister.
Državni zbor je prejšnji teden na rednem zasedanju opravil kar nekaj nalog. Med drugim je začel postopek za spremembo referendumske ureditve. Na dan obravnave je nekaj deset protestnikov s parlamentarnega balkona spremljalo zasedanje in s simboličnimi nagobčniki na obrazih opozarjalo na to, kakšne pravice imajo državljani, ki želijo biti vključeni v procese odločanja. Prejšnji teden pa je državni zbor glasoval tudi o novi varuhinji človekovih pravic, dosedanji državni tožilki in predsednici društva Beli obroč Vlasti Nussdorfer. Prejela je presenetljivih 82 poslanskih glasov, kar je največ doslej. Svoj šestletni mandat bo energična tožilka, ki jo poznamo zlasti kot zagovornico pravic otrok, nastopila 23. februarja.
Zmaga stroke nad politiko
Ta teden pa je državni zbor zasedal tudi izredno. Za tesno zaprtimi vrati je odločal o memorandumu za arbitražo o mejnih vprašanjih s Hrvaško, ki ga mora pred arbitražno sodišče v Haagu predložiti do 11. februarja. Vlada prejšnji teden o tem ni sprejela končne odločitve, prepustila jo je državnemu zboru. Janez Janša tedaj ni bil videti zadovoljen s predlogom, ki ga je pripravila strokovna komisija ministrstva za zunanje zadeve v sodelovanju s tujimi strokovnjaki. Na mizi je bil tudi predlog Zavoda 25. junij, predlog vlade pa je bil, da predlog memoranduma zunanjega ministrstva dopolnijo še z nekaterimi popravki. Na ponedeljkovi izredni in za javnost zaprti seji je državni zbor izglasoval predlog zunanjega ministrstva, kar je minister Karl Erjavec označil kot zmago stroke nad politiko.
Izbrisani kot taboriščniki?
O zmagi pa bi lahko govorila tudi šesterica izbrisanih, ki je na evropskem sodišču za človekove pravice dosegla izplačilo nepremoženjske odškodnine. Dobili so po 20 tisoč evrov. Evropsko sodišče pa naši vladi nalaga, da pripravi sistemske rešitve za vse oškodovance. Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je o tem dejal: »Mi odškodninske sheme v državi že imamo, za žrtve vojnega, povojnega in še katerega nasilja. Tisti, ki so doživeli Dachau ali Rab, so dobili izplačanih 1,3 evra na dan. Ne vidim razloga, da bi izbrisani dobili več kot tisti, ki so trpeli v taboriščih.« Zagovornik izbrisanih Matevž Krivic pa je na to odgovoril: »Trpljenje žrtev nacizma ali povojnega totalitarizma je bilo neprimerno hujše od žrtev izbrisa, a minister Gorenak ne sme pozabiti, da je on minister pravne države, ki se je leta 1991 z ustavo zavezala, da bo krivice, ki jih bo ona zakrivila, v celoti in pošteno poplačala.«
Med drobci tega tedna bi lahko omenili tudi tožbo Zorana Jankovića zoper poročilo protikorupcijske komisije. Janez Janša se je na upravno sodišče pritožil že prejšnji teden. Novo pa je tudi to, da Janša ni več klient odvetnice Nine Zidar Klemenčič. Slednja o razlogih ne želi govoriti, češ da gre za zaupen odnos odvetnika in njegove stranke, javnost pa ugiba, ali ni to zaradi poročila komisije za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Ninin mož Goran Klemenčič. In kaj lahko pričakujemo od jutrišnjega dne? Bomo častili velikega poeta Franceta Prešerna ali pa se bomo udeležili enega od dveh protestnih shodov v Ljubljani: dopoldanskega organizira Zbor za republiko, popoldanski pa je tretja vseslovenska vstaja zoper politične elite?