Podražitev bo še počakala
V Šenčurju so decembra potrdili 250 odstotkov višje cene zbiranja bioloških odpadkov, zdaj pa imajo težave z njihovo uveljavitvijo.
Šenčur - Šenčurski občinski svetniki so na decembrski seji potrdili višje cene za zbiranje bioloških in mešanih komunalnih odpadkov, a so zaradi državne uredbe, sprejete 31. decembra popoldne, z novim letom lahko uveljavili le nove cene za mešane odpadke. »V tem primeru je šlo za 29,7-odstotno povišanje, pri bioloških odpadkih pa je podražitev večja, zato je bilo treba pripraviti elaborat, ki ga mora potrditi občinski svet, nato pa lahko uveljavimo tudi te cene,« je svetnikom na januarski seji pojasnila Marija Pivk s Komunale Kranj. Čeprav so že decembra dvignili roke za občutno podražitev zbiranja bioloških odpadkov s 43,4 na 106,71 evra/tono, pa nove, kar 250 odstotkov višje cene še nekaj časa ne bodo uveljavili, saj svetniki predlaganega elaborata niso potrdili.
Na očitke, da elaborat nima ne repa ne glave in da je slabo pripravljen, je Pivkova odvrnila, da se tudi sama strinja s tem, a se je pri pripravi morala strogo držati navodil iz uredbe. Nekateri svetniki so zahtevali pripravo novega elaborata, na drugi strani pa se je Marjan Kristanc (SDS) spraševal o smiselnosti tega, saj s tem ne bodo spreminjali cen, to so storili že decembra. Kolikšno podražitev so izglasovali takrat, so se nekateri svetniki zavedeli šele na zadnji seji, slišati je bilo celo, da so bili decembra zavedeni, saj ni bilo govora o odstotkih povišanja. Čeprav so potrdili 2,5-krat višjo ceno, bo mesečni izdatek za 80-litrski zabojnik večji za 1,9 evra, jih je pomirila Pivkova. Župan Miro Kozelj je svetnike spomnil, da mora sedaj občina iz proračuna plačevati razliko v ceni, pri bioloških odpadkih znaša 21 tisoč evrov na leto. Razprava se je vrtela tudi okoli nejasnosti v novi uredbi oz. vprašanja, ali mora občina za uveljavitev novih cen pridobiti soglasje ministrstva. Da je to potrebno, je občinska uprava navedla tudi v gradivu za sejo, medtem ko je Pivkova prepričana, da zadostuje na občinskem svetu potrjen elaborat.
Na koncu so svetniki na predlog župana sklenili, da odločanje o elaboratu preložijo na korespondenčno ali naslednjo redno sejo, komunalo pa so zadolžili, da v štirinajstih dneh skliče predstavnike drugih občin ustanoviteljic, da razčistijo nejasnosti v zvezi s politiko cen in pripravijo nov elaborat.