V pot bodo vključili še cerkev in lipo
V Žirovnici bodo za posodobitev Poti kulturne dediščine namenili devetdeset tisoč evrov, od tega bodo šestdeset tisoč dobili od države. V pot bodo vključili še cerkev in staro vaško lipo v Vrbi.
Žirovnica - Pot kulturne dediščine, ki je bila lani izbrana za Naj pot v Sloveniji, bo kmalu še bolj zanimiva za obiskovalce, saj jo Zavod za turizem in kulturo Žirovnica (ZTK) namerava nadgraditi. V pot, ki v vaseh pod Stolom povezuje rojstne hiše Prešerna, Čopa, Finžgarja in Jalna ter Janšev čebelnjak, bodo letos vključili še dva spomenika državnega pomena: cerkev sv. Marka in več kot dvesto let staro vaško lipo v Vrbi. »Veliko ljudi me opozori, da je stanje lipe porazno, lotili pa se bomo tudi ureditve njene brežine,« pravi direktorica ZTK Maja Zupan. Poskrbeli bodo tudi za enotno podobo poti. Opremili jo bodo z novo opremo, na parkirišču v Vrbi bodo postavili tri informacijske table: na eni bo zemljevid kulturne dediščine, dve pa bosta opisovali vaško lipo in cerkev v Vrbi. »Na poti bomo označili lokalne ponudnike. Ob Cesarski cesti bomo zasadili značilne rastline in drevesa. Na konjeniški parceli bomo postavili kamnit kompas, ki bo kazal smer Dunaj, saj je Cesarska cesta dobila takšno ime, ker je vodila na Dunaj,« je pojasnila Zupanova.
Posodobitev Poti kulturne dediščine bo stala 90 tisoč evrov. ZTK je s projektom na razpisu kmetijskega ministrstva Ohranjanje in izboljšanje dediščine podeželja uspel pridobiti 60 tisoč evrov, drugo pa bo prispevala občina.
Občina bo še naprej skrbela tudi za urejeno infrastrukturo, pravi župan Leopold Pogačar: »To je pogoj, da lahko gradimo ne le tematske poti, ampak tudi dodano vrednost na našem območju. Žirovnica nima velikih hotelskih kompleksov, ima pa nekaj, česar drugi nimajo, to je bogata kulturna dediščina.«
V Sloveniji je sicer več kot 700 različnih tematskih poti. »Pot kulturne dediščine je primer dobre praske za ostale, verjamemo, da se bodo po njenem vzoru nadgrajevale tudi ostale poti,« pravi koordinator akcije Naj pot Jože Prah. Prizadevanja ZTK in občine po vsebinski nadgradnji poti je pohvalil tudi etnolog in umetnostni zgodovinar dr. Janez Bogataj: »V Sloveniji je ogromno poti, ki pa so samo - poti. Bistveno je tudi, da v tej poti vidijo priložnost številni domačini.«