Letos bodo rešili manj zadev
Zaradi znižanja sredstev za sodstvo na kranjskem okrožnem sodišču odpuščanje ni predvideno, ni pa tudi izključeno.
Kranj - Vlada je za letos znižala obseg proračunskih sredstev za delovaje sodstva, ki bo imelo na voljo 160,5 milijona evrov oziroma 7,5 odstotka manj kot lani. Zmanjšanje sredstev se bo poznalo tudi v znižanju plač in posledično v odpuščanju sodnikov in javnih uslužbencev, ki delajo na sodiščih. Predvideno zmanjšanje sredstev bo vplivalo tudi na delovanje Okrožnega sodišča v Kranju, kjer po besedah predsednice Janje Roblek kljub izjemnim varčevalnim ukrepom ne bodo zmogli rešiti tolikšnega števila zadev kot preteklo leto. S projektom Lukenda, ki je bil zaključen s koncem lanskega leta, je sodišča gorenjske regije zapustilo 17 zaposlenih javnih uslužbencev, sodniških pomočnikov in administrativno-tehničnega osebja.
»Čeprav novo odpuščanje sodnega osebja ni predvideno, pa glede na zelo zmanjšano maso sredstev za plače še vedno ni izključeno. Zmanjševanje števila sodnikov je načrtovano na ravni države, za sedaj je predvideno po naravni poti, torej z upokojevanjem ali odhodi sodnikov. Že na tem mestu pa poudarjam, da si je težko zamisliti, kako bomo lahko sploh organizirali delo, če bomo še prisiljeni odpuščati «, pravi Roblekova.
Dodaja, da bo zmanjšanje števila zaposlenih vplivalo na pričakovani čas reševanja zadev, ki se je v zadnjih letih ves čas skrajševal in sodni zaostanki so se zmanjševali. V letu 2012 je sodišču ob petodstotnem povečanju prispelih zadev uspelo zaključiti za dva odstotka več postopkov, tako da se je število nerešenih v primerjavi z letom 2011 zmanjšalo še za dodatne tri odstotke. Na prvi pogled sicer številka ni velika, vendar to zmanjšanje odpade na nekatere pomembnejše gospodarske spore in na pravdne zadeve, kjer je prišlo do občutnejšega zmanjšanja sodnih zaostankov, in sicer na pravdno gospodarskem oddelku za šest, na pravdnem pa za tri odstotke.
Okrožno sodišče v Kranju je lani sicer imelo na voljo nekaj več kot 9,5 milijona evrov sredstev, od tega so približno dve tretjini porabili za plače. Letos je celoten obseg sredstev 8,7 milijona evrov, od tega za plače 6,1 milijona, kar je za dobrih šest odstotkov manj kot lani in za dobrih osem odstotkov manj celotnega obsega sredstev, kamor sodijo tako materialni stroški, stroški brezplačne pravne pomoči, in kar je najbolj pomembno, tudi stroški sodnih postopkov. Prav ti stroški so se lani zaradi pospešenega reševanja zadev najbolj povišali.